Z jednego garnka
Przygotowanie obiadu składającego się z dwóch (lub nawet trzech) dań wymaga od nas wiele czasu, masy różnorodnych składników oraz umiejętności przyrządzania przynajmniej kilku potraw. Do tego dochodzi góra naczyń do zmywania. A przecież można prościej.
Przygotowanie obiadu składającego się z dwóch (lub nawet trzech) dań wymaga od nas wiele czasu, masy różnorodnych składników oraz umiejętności przyrządzania przynajmniej kilku potraw. Do tego dochodzi góra naczyń do zmywania. A przecież można prościej.
Dania jednogarnkowe są doskonałą propozycją na ciepłą wiosnę i upalne lato. Nie tracisz zbyt wiele czasu w kuchni, a do tego możesz je przygotować nawet w polowych warunkach, na przykład na biwaku.
Pikantne leczo
Zaczynamy od podsmażenia cebuli i mięsa. Gdy to ostatnie się zarumieni, wlewamy odrobinę wody i dusimy pod przykryciem, dodając pomidory z puszki oraz pokrojoną w kostkę paprykę i cienko pokrojone chili. Całość trzymamy na wolnym ogniu, aż zmięknie, a następnie dorzucamy czerwoną fasolę z koncentratem pomidorowym. Trzymamy jeszcze chwilę pod przykryciem i, jeśli trzeba, przyprawiamy do smaku.
Konkretny bigos
Danie zrobimy z: 2 kg kiszonej kapusty, 2 cebul, 2 ząbków czosnku, 1 kg resztek pieczeni w różnych gatunkach mięs wraz z sosami, 1 kg kiełbasy, 1 kg boczku, kilku suszonych śliwek, łyżki mąki, kminku, liścia laurowego, soli i pieprzu.
Kiszoną kapustę gotujemy, aż zmięknie. Dodajemy do niej cebulę podsmażoną z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą. Śliwki wstawiamy do niewielkiego garnka z wodą i gotujemy. Gdy będą gotowe, wyciągamy pestki, kroimy i dodajemy do kapusty. Do bigosu dodajemy mąkę i przyprawy. Pozostawiamy na ogniu jeszcze przez jakiś czas. Uwaga: potrawa będzie smaczniejsza, jeśli zostanie podana następnego dnia po przygotowaniu.
Fasolka po bretońsku
Potrzebować będziemy: 70 dag białej fasoli, 25 dag kiełbasy toruńskiej, 15 dag boczku, 2 cebul, 200 g koncentratu pomidorowego, 2 łyżeczek majeranku, soli, pieprzu oraz mielonej papryki.
Fasolkę dokładnie myjemy, zalewamy wodą i odstawiamy do namoczenia przez 10 godzin. Po tym czasie gotujemy ją do miękkości. Gdy będzie gotowa, solimy i dodajemy drobno pokrojoną kiełbasę oraz boczek podsmażony z cebulką. Całość mieszamy z koncentratem pomidorowym, przyprawiając majerankiem, papryką oraz solą. Gotujemy jeszcze przez chwilę.
Zupa gulaszowa
Składniki tego dania to: 200 g śmietany „kremówki", 75 dag mięsa wołowego, 75 dag mięsa wieprzowego, 60 dag pieczarek, 30 dag pomidorów koktajlowych, 4 łyżki oleju, 3 listki laurowe, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 czerwone papryki, 2 litry bulionu, 1 cebula, 1 łyżka mąki, kilka gałązek tymianku, mielona papryka, cukier, sól i pieprz.
Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy, a następnie wrzucamy do dużego garnka. Podsmażamy też cebulę, paprykę, pieczarki, liście laurowe oraz tarty tymianek. Gdy warzywa i grzyby zmiękną, dodajemy koncentrat pomidorowy i połowę pomidorków. Całość przyprawiamy do smaku, wrzucamy do garnka, a następnie wlewamy bulion ze śmietaną i dusimy przez 90 minut.
W tym czasie ponownie rozgrzewamy na patelni oliwę i podsmażamy resztę pomidorków z dodatkiem tymianku. Do garnka wlewamy mąkę zmieszaną z kilkoma łyżkami wody i gotujemy. Na koniec dodajemy pomidory podsmażone z tymiankiem.
qk
fot. Jupiterimages