Polskie inspiracje
Żur żeniaty to wielkanocny klasyk ze Śląska. Zupa nie jest skomplikowana, bo składa się jedynie z zakwasu z mąki żytniej, ziemniaków, kawałka wędzonego mięsa i wody. Szukając innych świątecznych zup, warto też wybrać się do Kielc czy Starachowic. W tym regionie wielkanocny obiad zaczyna się od zalewajki - dość rzadkiej zupy, wzbogaconej kiełbasą, boczkiem, słoniną, grzybami i gęstą śmietaną.
Oba dania, choć nie mają ogólnopolskiego "zasięgu", miłośnikom kuchni regionalnej są dość dobrze znane. W przeciwieństwie do bardzo ciekawego i rzadko spotykanego dania, serwowanego w okresie Wielkiej Nocy na Podkarpaciu. Sodra, bo o niej mowa, to zupa wyjątkowa. Świadczą o tym już użyte do jej przygotowania składniki: serwatka z mleka owczego, zsiadłe krowie mleko, kiełbasa i starty chrzan.
Korzeń chrzanu pojawia się także w wielkanocnej zupie popularnej na wschodzie Polski - chrzanówce. Znajdziemy w niej warzywa, różnego rodzaju wędzonki, ale przede wszystkim mnóstwo świeżo startego chrzanu i gęstej śmietany.