Moc witamin
Zawiera sporo witaminy C, trochę potasu, sodu, wapnia, magnezu, żelaza i fosforu. Ponadto jest niskokaloryczny - 100 g liczy zaledwie 21 kcal. Zazwyczaj jednak podając go dodajemy do niego sporo cukru, co podwyższa kaloryczność.
W medycynie ludowej rabarbar od wieków używany był jako środek przeczyszczający, przeciwzapalny i łagodzący stany lękowe. Niedawno naukowcy odkryli w nim substancje działające antyrakowo. To m.in. rapontygenina, która spowalnia działanie pewnego enzymu - cytochromu, występującego w guzach nowotworowych, głównie prostaty i piersi. Aby w pełni wykorzystać te właściwości, najlepiej sięgać po rabarbar pieczony. Naukowcy z Sheffield Hallam University doszli do wniosku, że wówczas ma on najsilniejsze właściwości antynowotworowe. Badacze odkryli, że po 20 minutach obróbki cieplnej w roślinie wzrasta stężenie polifenoli, czyli związków, które niszczą komórki rakowe lub też uniemożliwiają ich dalszy rozwój.
Produkt ten zawiera dużo kwasu szczawiowego, dlatego nie powinny go jeść osoby z problemami nerkowymi i chorzy na artretyzm. Jednak ugotowany staje się znacznie mniej szkodliwy. Warto pamiętać, aby łączy go z produktami bogatymi w wapń - jego obecność w przewodzie pokarmowym zmniejsza wchłanianie szczawianów. Deser w postaci, np. jogurtu, kawałków rabarbaru i łyżki miodu będzie świetnym rozwiązaniem.