Potrawy wigilijne. Tradycyjne smaki na świątecznym stole
Potraw wigilijnych, zgodnie z tradycją, powinno być 12. Wbrew pozorom zapełnienie stołu świątecznymi pysznościami wcale nie jest trudne. Barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i ryba po grecku to tylko kilka z propozycji, które wchodzą w poczet potraw na Wigilię.
Zupy wigilijne
To nie tylko barszcz czerwony, choć jak wiadomo, ta zupa króluje w niemal każdym zakątku Polski podczas wieczerzy wigilijnej. Barszcz robimy na zakwasie lub na samych burakach z dodatkiem grzybów leśnych. Niekiedy jednak obok czy w zamian na stole stawiana jest waza z zupą grzybową, rybną lub... migdałową.
Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te zupy są wyjątkowe, a my mamy na nie przepisy:
Śledzie wigilijne
Tej potrawy nikomu nie trzeba przedstawiać. Spożywane w Wigilię i przez cały okres świąt Bożego Narodzenia. Przepisów na śledzie wigilijne jest tak wiele, że nie sposób wskazać jednego, najsmaczniejszego czy tego najbardziej tradycyjnego.
Chodź śledź to gatunek ryby, a nie danie, dziś nie umiemy inaczej o nich myśleć niż jak o solonych rybich filetach w zalewie. Polacy z tej potrawy uczynili majstersztyk, a różnorodność dodatków, jakie do niej dobieramy, jest imponująca. Najbardziej klasyczne filety z cebulką, podczas Wigilii zostają zastąpione śledziami na słodko, ostro czy z pomidorami, grzybami, korniszonami czy przyprawami korzennymi.
Oto kilka niecodziennych propozycji na śledzie wigilijne:
Pierogi, uszka i krokiety wigilijne
Wigilia nieodmiennie kojarzy nam się z uszkami – małymi pierożkami, których lepienie jest żmudne i pracochłonne, ale smak wynagradza trudy. Na wielu stołach pojawiają się jako jedyna, obok klusków z makiem, potrawa mączna. Warto jednak wiedzieć, że klasyczny, wigilijny farsz z leśnych grzybów i kapusty kiszonej wykorzystywany bywa w niektórych regionach w krokietach oraz pierogach. Jedne i drugie z powodzeniem mogą pojawić się na wigilijnym stole w towarzystwie barszczu i być alternatywą dla uszek.
Wybraliśmy kilka wyjątkowych przepisów na te dania:
Ryby na Wigilię
Na wigilijnej wieczerzy jedynym mięsem, jakie jest dozwolone według tradycji, może być ryba. Choć wielu z nas żyje w przekonaniu, że charakter tego dnia oznacza post i stąd obecność ryby podczas kolacji, to nie jest to prawda. Ryba jest symbolem chrześcijaństwa, dlatego spożywamy ją podczas Wigilii, rezygnując z innych gatunków mięs.
By tradycji stało się zadość, wśród potraw rybnych najczęściej wymienia się smażonego karpia, rybę po grecku czy rybę w galarecie.
Tutaj znajdziecie kilka inspiracji na wigilijne potrawy z ryb:
Wigilijne dania z kapustą kiszoną
Kapusta kiszona z grzybami zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji świątecznej. Majestatyczny bigos z grzybami i śliwkami wędzonymi, gotowany nawet przez kilka dni z rzędu, szczególnie mocno związany jest z Wigilią. Jego przygotowanie jest czasochłonne i pracochłonne, ale efekty są zniewalające i bigos w takiej postaci w niektórych domach jedzony jest jeszcze w Sylwestra.
Równie niesłabnącą popularnością cieszy się groch z kapustą czy wigilijna kapusta z białą fasolą. A ci, którym ciężkostrawny bigos czy połączenie strączków z kapustą nieszczególnie przypada do gustu, mogą pochylić się nad łazankami z kapustą czy kapustą z grzybami w postaci pasztecików z ciasta drożdżowego lub nawet francuskiego.
Oto kilka propozycji na wigilijne dania z kapustą kiszoną i grzybami:
Ciasta wigilijne
Ciasta na Wigilię kojarzą się przede wszystkim z korzennym, skromnym piernikiem i makowcami w postaci drożdżowej strucli czy placka na kruchym spodzie. Te ciasta świetnie pasują do nieco surowej i podniosłej atmosfery wieczerzy wigilijnej. Są także najbardziej tradycyjne, przez co najlepiej oddają charakter Wigilii.
Spośród setek przepisów, te zdecydowanie są godne polecenia:
Kluski z makiem, kutia, kompot z suszu i inne, wigilijne słodkości
Słodkie przysmaki na wigilijnym stole to nie tylko ciasta. Choć do najbardziej klasycznych należą zwłaszcza makowce, to masa makowa stanowi także bazę do nieco zapomnianego już dania wigilijnego: klusków. Jest to wspaniała potrawa, za którą zazwyczaj przepadają dzieci, podobnie zresztą, jak za inną tradycyjną potrawą wigilijną – kutią.
Nie sposób pominąć milczeniem również i wigilijnego kompotu z suszonych owoców – nic tak nie kojarzy się z tradycją jak aromatyczny, pachnący wędzonką napój z dodatkiem cynamonu, goździków i miodu.
Oto słodkości na wigilijny stół, które warto wypróbować: