Makowa panienka. Ciasto na święta
Makowa panienka to kolejna świąteczna propozycja, którą poleca Natalia Kudela, autorka bloga "Mała Cukierenka". Kuszą w nim następujące warstwy: waniliowy krem z morelami i orzechami włoskimi oraz migdałowy biszkopt. Składniki wystarczą na całą blachę ciasta.
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 8 |
Okazja: |
Składniki na biszkopt z makiem:
- 6 dużych jajek - osobno żółtka i białka
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka maku
- 1 szklanka mąki pszennej (użyto tortowej)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki aromatu migdałowego
Krem:
- 650 ml mleka
- 6-7 łyżek cukru
- 1 duże opakowanie cukru wanilinowego 32 g
- 4 łyżki mąki pszennej
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 żółtka
- 150 g zmielonych orzechów włoskich
- 300 g masła w temperaturze pokojowej
Dodatkowo:
- 1 puszka brzoskwiń w syropie
- mak do posypania
- sok z pół cytryny
Wierzch:
- 600-650 g schłodzonej śmietanki kremówki 30 proc. lub 36 proc.
- 2-3 łyżki cukru pudru
- 1 opakowanie cukru wanilinowego 16 g
- 1 fix do śmietany
Biszkopt:
- Piekarnik nastawić na 160 stopni C na funkcji termoobieg (na funkcji góra-dół 180 stopni C).
- Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem, dodawać stopniowo cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.
- Na wierzch jajecznej masy przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia, wsypać mak. Delikatnie wymieszać łyżką lub szpatułką. Dodać aromat, wymieszać.
- Ciasto przełożyć do blaszki 25x35cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 40-45 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Krem:
- Obie mąki, żółtka rozmieszać w 200 ml mleka (zrobiłam to mikserem).
- Pozostałe mleko zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym. Wlać rozmieszane mąki i energicznie mieszając, ugotować gęsty budyń (na początku mogą pojawić się grudki, ale znikną w trakcie mieszania). Jak budyń się zagotuje, proszę zmniejszyć ogień i trzymać go na ogniu, cały czas mieszając, przez około 30 sekund. Zdjąć z ognia i zakryć folią spożywczą, odstawić do ostygnięcia (ma mieć temperaturę pokojową, jak masło).
- Masło utrzeć mikserem ustawionym na najwyższe obroty, ucierać przez około 2-3 minuty. Następnie 3-4 partiach dodać budyń, mieszać, aż powstanie jednolity krem. Dodać orzechy, wymieszać.
- Ostygnięty biszkopt wyjąć z blaszki, usunąć papier i przekroić go w poziomie na dwie tej samej wielkości części. Jedną część włożyć z powrotem do blaszki.
- Morele osączyć, zachowując syrop. Odmierzyć 1/2 szklanki syropu i dodać sok z pół cytryny. Połową ponczu nasączyć biszkopt w blaszce.
- Biszkopt w blaszce posmarować 1/3 kremu i na wierzchu poukładać morele. Na morele wyłożyć pozostały krem, wyrównać delikatnie łyżką. Na wierzchu ułożyć drugą część biszkoptu i nasączyć go pozostałym ponczem.
- Śmietankę kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem, cukrem wanilinowym i fixem. Przełożyć ją do woreczka z metalową końcówką i wycisnąć na wierzchu ciasta ozdobne rozetki.
- Ciasto posypać makiem i wstawić do lodówki na całą noc.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Kategoria przepisów | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze