Niezły (warzywny) pasztet
Niegdyś były serwowane na eleganckich przyjęciach jako wykwintne danie. To także propozycja na wyśmienitą przystawkę. Pasztety z warzyw to ciekawa alternatywa posiłków dla osób znudzonych typowo mięsnym jedzeniem lub po prostu monotonią kuchni pod znakiem schabowego z kartoflami.
Niegdyś były serwowane na eleganckich przyjęciach jako wykwintne danie. To także propozycja na wyśmienitą przystawkę. Pasztety z warzyw to ciekawa alternatywa posiłków dla osób znudzonych typowo mięsnym jedzeniem lub po prostu monotonią kuchni pod znakiem schabowego z kartoflami.
Jeśli myślicie, że lepiej taki pasztet kupić niż zrobić - bo to na pewno mnóstwo pracy, czasu, niezbędnego kunsztu mistrza kuchni - jesteście w dużym błędzie. Naprawdę niewiele trzeba, aby wyjątkowe danie przygotować samemu.
Brokuły i kalafior
Oto prosty przepis dla smakoszy „kwiatowych warzyw". Przygotujmy: 350 g kalafiora, 350 g brokułu, 300 g piersi kurczaka, 1 cytryna, 1 marchewka, 2 jajka, 2 łyżki mąki, 200 ml śmietany, sól, pieprz, cukier.
Filet z kurczaka gotujemy, gorącym wywarem (0,5 litra) zalewamy umyte, podzielone na różyczki kalafior i brokuła. Z cytryny ścieramy skórkę, a następnie wyciskamy sok, który dodajemy do warzyw zalanych wywarem. Gotujemy około 7 minut.
Oddzielnie gotujemy oczyszczoną, obraną i pokrojoną marchewkę. Miksujemy ją z kurczakiem, jajkami, mąką, skórką z cytryny oraz śmietaną. Doprawiamy solą, pieprzem oraz cukrem i starannie wyrabiamy na jednolitą masę.
Na formę wykładamy część masy, następnie różyczki kalafiora oraz brokułu, a na koniec resztę masy. Górę wyrównujemy i przykrywamy natłuszczoną folią. Formę wstawiamy do większego naczynia z wodą i umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Pieczemy około 1,5 godziny.
Cukinia i szpinak
Do przygotowania tej wersji dania potrzebujemy: 400 g szpinaku, 2 kg cukinii, 300 g cebuli, 200 g bułki tartej, 250 ml mleka, 6 jajek, 1 łyżeczki świeżej mięty, listków estragonu, soli, pieprzu, gałki muszkatołowej, czosnek, masło.
Cebulę obieramy i kroimy w cienkie plastry. Cukinię także kroimy (na plastry o grubości około 5 mm), a następnie smażymy razem z cebulą, aż warzywa staną się miękkie. Rozdrabniamy je widelcem, dodajemy namoczoną w mleku i odciśniętą bułkę tartą, jajka, posiekaną miętę oraz estragon; doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Szpinak myjemy, usuwamy grubsze łodyżki i podsmażamy na maśle, stale mieszając. Przyprawiamy zmiażdżonym czosnkiem i solą.
Formę wysmarowujemy masłem, układamy połowę masy z cukinii, na niej warstwę szpinaku i pozostałą cukinię. Przykrywamy folią i wstawiamy do kąpieli wodnej. Pieczemy w 180 stopniach przez 1,5 godziny. Pasztet podajemy na zimno z sosem majonezowym.
Kolorowy mix
Składniki potrzebne do przyrządzenia prawdziwej symfonii warzywnych smaków to: 600 g marchewki, 600 g buraków, 600 g porów, 1 duża cebula, 1 łyżka oliwy, czosnek, 6 jajek, 6 łyżek mąki, 250 ml śmietanki 30-proc., 3 łyżki masła, 50 g parmezanu, pieprz, sól, gałka muszkatołowa, skórka z cytryny, imbir.
Oczyszczone i umyte pory, buraki oraz marchewkę kroimy na plasterki i osobno gotujemy. Cebulę siekamy i podsmażamy na oliwie na złoty kolor, dodajemy posiekany czosnek, następnie smażymy 1 minutę. Jajka mieszamy z mąką, dodajemy śmietankę, masło, parmezan oraz cebulę z czosnkiem.
Ostudzone buraczki miksujemy, a następnie dodajemy 1/3 masy śmietanowej, przyprawiamy solą i pieprzem. Pory też miksujemy i mieszamy z 1/3 masy śmietanowej. Przyprawiamy pieprzem i gałką muszkatołową. To samo robimy z marchewką. Przyprawiamy jednak inaczej: skórką cytrynową, imbirem i pieprzem. Trzy masy umieszczamy warstwowo w formie: najpierw buraczkową, potem porową a następnie marchwiową. Pieczemy przez 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
qk
fot. Jupiterimages