Woda wodzie nierówna
Najlepsza będzie woda filtrowana. - Niestety, ta prosto z kranu zawiera chlor, który ma za zadanie zabijać bakterie, a przecież nie o to chodzi w procesie fermentacji octowej. To dlatego wodę należy przefiltrować. Możesz także użyć przegotowanej, a następnie przestudzonej wody – radzi Hajduczek.
Jak zrobić ocet jabłkowy z obierek?
- To bardzo proste! Ale taki ocet warto zrobić przy okazji przetwarzania większej ilości jabłek na mus, dżem, szarlotkę lub kompot. Szkoda wyrzucać obierki do kosza, jeśli można przygotować z nich coś dobrego – przekonuje autorka bloga "Hajduczek naturalnie".
Kiedy już wszystko masz przygotowane, możesz przystąpić do dzieła. - Jabłkowymi obierkami wypełnij duży słój do 2/3 pojemności. Obierzyny zalej wodą z dodatkiem cukru. Proporcje są następujące: na litr wody przypadają 4 pełne łyżki cukru. Teraz wystarczy zabezpieczyć naczynie przed muszkami owocówkami i innymi owadami. Niezawodnie sprawdzi się papierowy ręczniczek przymocowany do słoja gumką recepturką. I na dziś wystarczy. Teraz uzbrój się w cierpliwość i drewnianą łyżkę do mieszania – tłumaczy blogerka.