Trwa ładowanie...
dmjnw5x

Szarlotka

Przepisy
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Szarlotka, w niektórych regionach Polski nazywana jabłecznikiem, to proste ciasto z dodatkiem jabłek (najlepiej sprawdza się w tym wypadku szara reneta lub antonówka) oraz cynamonu i ewentualnie goździków. Przepis na szarlotkę nie należy do wyjątkowo skomplikowanych. Najczęściej o jej podstawie stanowi kruche lub półkruche ciasto, choć znane są również warianty szarlotki zrobionej na biszkoptach czy herbatnikach. Między dwoma warstwami ciasta znajduje się wcześniej przygotowany mus jabłkowy (albo gruszkowy, morelowy itd.), a na wierzch wysypuje się zwykle kruszonkę lub cukier puder. Idealnym dodatkiem każdej szarlotki jest również bita śmietana.

Szarlotka jest deserem, który doskonale sprawuje się w roli codziennej przekąski. Jej przygotowanie nie zabiera zbyt dużo czasu i nie wymaga wyjątkowych umiejętności kulinarnych. Niezwykle istotne jest jednak, by mus ciasta wykonany został z dobrych i niepopsutych jabłek. Pierwotny przepis na szarlotkę wywodzi się z Francji, a za jej twórcę uznaje się legendarnego francuskiego kucharza i cukiernika Marie-Antoine Carêmego. Miał on rzekomo wymyślić tego typu ciasto specjalnie dla samego cara Aleksandra I.

dmjnw5x
dmjnw5x
dmjnw5x
Więcej tematów
dmjnw5x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj