Kulinarne inspiracje
Królicze mięso wymaga dojrzewania. Najlepiej zamarynować je, na kilka lub nawet kilkadziesiąt godzin przed przyrządzaniem, w czerwonym winie z dodatkiem jałowca albo mleku, maślance czy serwatce. Jeśli mięso pochodzi ze starszego królika, powinno nasiąknąć zalewą z wody, octu winnego, posiekanej cebuli, pieprzu, ziela angielskiego, liścia laurowego i goździków.
- W domowych warunkach mięso najlepiej ułożyć w chłodnej piwnicy, nawet na 48 godzin. Aby przyśpieszyć proces dojrzewania i uzyskać surowiec bardziej kruchy przygotowuje się specjalną bejcę: kilka drobno posiekanych ząbków czosnku ucieramy z solą, dodajemy łyżkę musztardy i majeranku, czarny pieprz i olej. Uzyskaną masą nacieramy dokładnie mięso i układamy w misce przesypując warstwami posiekanej włoszczyzny z dodatkiem cebuli - radzi dietetyk.
Z tak przygotowanego mięsa możemy przyrządzić wiele pysznych potraw, np. potrawkę z duszonego królika albo tradycyjnego królika w śmietanie. Będzie ono świetną bazą aromatycznego rosołu (najlepiej w towarzystwie antrykotu wołowego i skrzydełka z indyka). Królicze mięso lubi również towarzystwo czerwonego wina i piwa pszenicznego.
EPN/mp/WP Kuchnia