Zrobić i zjeść
Co roku chatkę z piernika przygotowuje się w wielu polskich domach. Najpierw wypieka się poszczególne elementy konstrukcji – z podstawowego przepisu na piernik należy powycinać ściany domu, dach, komin oraz dekoracje wokół chatki: drzewka, ludziki. Warto ułatwić sobie pracę, przygotowując formę z papieru dla poszczególnych elementów. W sprzedaży znajdują się również metalowe formy do wypiekania piernikowej chatki.
Wypieczone i wystudzone elementy chatki należy do siebie dopasować i posklejać. Można w tym celu wykorzystać lukier przygotowany na bazie cukru pudru i białka, który dobrze skleja ciasto. Innym często wykorzystywanym sposobem jest sklejanie na gorący karmel. Chatkę ozdabia się lukrem (można tym samym, którym skleja się poszczególne elementy). Godny polecenia jest lukier królewski (białko + cukier puder + sok z cytryny). Można lukier zabarwić na dowolny kolor i stworzyć chatkę kolorową. Z lukru warto zrobić też sople.
Do wykończenia piernikowej chatki warto wykorzystać np. płatki migdałowe, drażetki, suszoną żurawinę, czekoladowe dropsy. Dzieci mogą swoje domki ozdobić ciasteczkami, żelkami, cukierkami itp. Niektórzy przyczepiają do domku z piernika wstążeczki. Po obsypaniu cukrem pudrem chatka będzie wyglądała jak ośnieżona. A opakowana w celofan okaże się niezapomnianym prezentem.