Trwa ładowanie...
19-04-2013 16:00

Cola dobra na wszystko

Cola to nie tylko zwykły napój, ale płyn o milionie zastosowań. Usuwanie rdzy np. z kranów? Cola pomoże. Zmywanie wdeptanej w dywan lub wplątanej we włosy gumy do żucia? Cola sobie z tym poradzi. Czyszczenie trudnych zabrudzeń w toalecie? Wystarczy odrobina płynu. Jednak ten popularny napój ma też bardzo wiele zastosowań kulinarnych.

Cola dobra na wszystkoŹródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d32wkc2
d32wkc2

Z lodem, cytryną czy limonką – tak najczęściej ją serwujemy. Oczywiście stanowi też obowiązkowy element wielu drinków. Jednak colę można nie tylko pić, ale i jeść. Oto kilka propozycji na takie dania. Jest na przykład składnikiem pewnej zupy, popularnej w Stanach Zjednoczonych.

Zupa z czarnej fasoli

  1. Przepis jest prosty: do garnka wlewamy dwa litry coli i dokładamy pół kilograma wędzonej szynki. Gotujemy do miękkości.
  2. Wyjmujemy mięso, a do wywaru dorzucamy namoczoną przez noc w zimnej wodzie czarną fasolę i przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy. Gotujemy, aż fasola zrobi się miękka.
  3. Miksujemy fasolę, przyprawiamy śmietaną, kminem rzymskim i kolendrą mieloną. Można dodać papryczki chili. Gotowe.

Po zupie czas na mięsa. Cola dodana do marynaty powoduje, że mięso jest bardziej kruche i delikatne, dostaje także specyficznego, słodkawego posmaku. Najbardziej znanymi daniami mięsnymi z colą są żeberka pieczone i duszona szynka.

Żeberka w coli

  1. Płat żeberek wkładamy do dużego, płaskiego naczynia.
  2. Przygotowujemy marynatę: do dwóch szklanek coli dodajemy posiekane cztery ząbki czosnku, trzycentymetrowy kawałek imbiru, kilka goździków, pieprz, dwie papryczki chilli, sól, kolendrę i ziele angielskie oraz sok z dwóch cytryn.
  3. Marynatę mieszamy i zalewamy nią mięso, pozostawiając je na noc w lodówce.
  4. Następnego dnia pieczemy, nie wyjmując z marynaty. Na koniec pieczenia smarujemy wierch żeberek miodem i pozostawiamy, by się skarmelizował.

Szynka duszona w coli

  1. Szynkę zalewamy marynatą z wody, soli peklowej, ziela angielskiego, czosnku i liści laurowych. Pozostawiamy w lodówce na cztery dni.
  2. Wyjmujemy szynkę i szpikujemy ją goździkami.
  3. Do garnka wlewamy półtora litra coli, dorzucamy przekrojoną na pół cebulę, mięso i sól. Gotujemy na małym ogniu do miękkości.
  4. Mięso wyjmujemy, a wywar zagęszczamy. Zalewamy mięso ponownie gęstym wywarem i dusimy 15 minut. Potem kroimy na plastry i podajemy z ziemniakami.
d32wkc2

Po głównym daniu czas na deser. Cola jest składnikiem wielu tego typu potraw. Najbardziej popularne są lody.

*Lody waniliowe z colą *

  1. Lody miksujemy z pokruszonym lodem i colą.
  2. Wykładamy do płaskiego naczynia i zamrażamy.
  3. Wyjmujemy gałki łyżką do lodów, wkładamy do pucharków, polewamy małą ilością coli i gotowe.

Lody z coli

  1. Rozpuszczamy w coli (litr) torebkę cukru waniliowego. Dodajemy sok z jednej cytryny.
  2. Wylewamy całość do płaskiego pojemnika, wkładamy do zamrażarki, mieszając co pół godziny. Powinny być gotowe po trzech godzinach.
  3. Można także zamrażać je np. w pojemnikach po jogurtach, a gdy lekko się zetną, wcisnąć patyczki. A po obiedzie obowiązkowo trzeba spróbować rumu z colą z dodatkiem cukru trzcinowego i soku z limonki. AD/mmch/kuchnia.wp.pl
d32wkc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32wkc2
Więcej tematów