Trwa ładowanie...

Banan – kalorie, właściwości, wykorzystanie w kuchni, przepisy

Banan jest jednym z najpopularniejszych owoców. Chętnie zabieramy go ze sobą do pracy czy szkoły, bo zaspokaja głód i dodaje energii w ciągu dnia. Warto wiedzieć jednak, że banan jest niezwykle bogaty w witaminy i wartościowe składniki odżywcze. Jest także ważnym składnikiem diety sportowców.

Banan – kalorie, właściwości, wykorzystanie w kuchni, przepisyŹródło: Shutterstock.com
d319a7s
d319a7s

Banan – pochodzenie

Nazwa dla banana została najprawdopodobniej zaczerpnięta z języka arabskiego, w którym słowo to oznaczało palec. Właściwości odżywcze banana są znane człowiekowi już od 7000 lat. Bananowce uprawiano wtedy w Malezji, skąd trafiły do Indii. Przez Bliski Wschód zawędrowały aż do Afryki, gdzie banany rosną do dzisiaj.

Drzewa bananowca występują także w Australii i Azji. Do Europy banany docierają drogą morską. Dojrzewają na statkach wyposażonych w chłodnie, żeby do naszych sklepów mogły trafić świeże i o żółtej barwie. Dzięki temu możemy się cieszyć bogactwem składników odżywczych zawartych w bananach, a jest ich całe mnóstwo.

Banan – właściwości

W bananach znajdziemy m.in. witaminę A, C, E, K oraz witaminy z grupy B, a także minerały przede wszystkim: potas, magnez, fosfor, wapń.

Jedzenie bananów pozwoli nam wzmocnić serce, poprawić kondycję układu krążenia i układu nerwowego. Jest doskonałym sposobem zwalczania zgagi i zapobiegania zakwaszeniu organizmu. Banany ułatwiają także zasypianie i są pomocne w kłopotach z trawieniem.

d319a7s

W odróżnieniu od innych owoców banany są źródłem białka, dzięki czemu dodają energii. Powinny je jeść kobiety w ciąży z uwagi na obecność w bananach kwasu foliowego. Owoce zawierają także błonnik, dzięki czemu mają zbawienny wpływ na prace układu pokarmowego.

Wysoka zawartość potasu w bananach sprawia, że są one remedium na chroniczne zmęczenie i podatność na stres. Odpowiedni poziom potasu i magnezu w organizmie pozwoli nam uniknąć tych dolegliwości, dlatego warto w ciągu dnia sięgnąć po przekąskę w postaci banana.

Co ciekawe, jedzenie bananów pomaga także w walce z depresją, dzięki zawartemu w owocach tryptofanowi, który organizm przekształca w serotoninę – hormon szczęścia. Codzienne spożywanie bananów przez osoby chore na depresję pomaga w powrocie do dobrej kondycji psychicznej.

Z kolei dbający o dobrą kondycję fizyczną upodobali sobie banany z innego względu. Wysokie spożycie bananów przed treningiem pozwala zaopatrzyć mięśnie w glikogen, bez którego niemożliwy byłby intensywny trening.

d319a7s

Banan – kaloryczność

Warto jednak pamiętać, że banan jest dość kalorycznym owocem. W 100 g dojrzałego banana jest 89 kalorii. Ponadto banan ma wysoki indeks glikemiczny i nie jest najlepszy dla diabetyków. Powoduje bowiem szybki wzrost poziomu cukru w organizmie.

Banan – zastosowanie w kuchni

Banany mogą być spożywane nie tylko na surowo, ale także w wielu innych postaciach. Możemy je dodawać do sałatek albo płatków owsianych. Zrobić z nich placuszki lub babeczki bananowe. Świetnie sprawdzą się również jako zamiennik dla ziemniaków – są bowiem bogate w skrobię.

Banany nadają się także do smażenia i grillowania. Suszone banany, w formie chipsów są składnikiem crunchy i batonów energetycznych. Banan może stanowić również dodatek do pysznej mrożonej kawy.

d319a7s

Banan z grilla? Jak najbardziej! Wybornie smakują nie tylko mięsa z rusztu, ale także warzywa (np. bakłażan)
, a nawet banany. Możemy okrasić je ulubionymi dodatkami, np. syropem klonowym, miodem albo jogurtem naturalnym.

Z banana możemy przygotować również rozmaite wypieki, jak chlebek czy babeczki albo szybkie i proste placuszki bananowe. To bardzo dobry pomysł na śniadanie, które daje dużo energii potrzebnej każdego poranka.

Banan – przepisy

d319a7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d319a7s
Więcej tematów