Jak przyrządzić zupę rybną?
Nie istnieje jeden globalny przepis, a recepturę potrawy można do woli modyfikować, w zależności od dostępności składników. Swoich smakoszy ma wywar przyrządzany z ryb słodkowodnych, inni wolą bulion na bazie dorsza czy tuńczyka. Zdaniem znawców najlepszym rozwiązaniem jest zmieszanie kilku gatunków.
Na zupę nadają się nawet resztki, które pozostały po filetowaniu ryb: głowy, kręgosłupy czy płetwy. Jednak wcześniej należy pamiętać o usunięciu oczu i skrzeli, mogących nadać potrawie gorzkiego posmaku.
Ryby gotujemy w wodzie z dodatkiem warzyw: cebuli, marchewki, pora, korzenia pietruszki, selera, ewentualnie pasternaku. Doprawiamy pieprzem oraz liśćmi laurowymi. Nie należy przesadzić z długim czasem obróbki termicznej, żeby mięso całkowicie się nie rozpadło. Większe kawałki ryb można usmażyć oddzielnie i dodać je do potrawy przed podaniem.
Dobrym dodatkiem do zupy rybnej są grzanki czosnkowe czy zwykła pajda chleba, ale można ją także serwować z makaronem albo ziemniakami. Dobrym pomysłem jest podanie potrawy z pulpecikami ze zmielonego mięsa ryby (najlepiej karpia), połączonego z bułką tartą i posiekanym koperkiem.