Sos śmietanowy
Sos śmietanowy dodaje się do wielu dań. Jest bardzo prosty do wykonania, a jego skład można modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb.
Sos śmietanowy ma naprawdę wiele zastosowań kulinarnych. Może być dodatkiem do dań mięsnych, rybnych i wegetariańskich. Wiele osób uwielbia łączyć go z makaronami i ryżami, niektórzy lubią nim polewać także pieczenie mięsne. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do frytek, placków ziemniaczanych, naleśników oraz różnego rodzaju zapiekanek.
Na bazie sosu śmietanowego możemy stworzyć także inne sosy. Najbardziej znany jest sos śmietanowo-grzybowy, śmietanowo-koperkowy, śmietanowo-ziołowy i śmietanowo-serowy. W zależności od tego, jakie danie będziemy serwować, nasz sos możemy modyfikować.
Warto jednak zaznaczyć, że nie jest do dodatek niskokaloryczny, dlatego osoby, które są na diecie odchudzającej lub starają się ze względów zdrowotnych unikać dań wysokokalorycznych, powinny unikać przygotowywania posiłków z tym rodzajem sosu.
Sos śmietanowy na ciepło – przygotowanie
Przygotowanie sosu śmietanowego jest dość proste. Początkowo na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy do niego mąkę. Następnie dolewamy przygotowany wcześniej bulion i całość dokładnie mieszamy w taki sposób, by nie w naszym wywarze nie było widocznych grudek. Kolejnym krokiem jest dodanie głównego składnika, czyli śmietany. Najlepiej wybierzmy tę, która ma 30 proc. zwartości tłuszczu.
Całość ponownie mieszamy i gotujemy na małym ogniu. Nie zapomnijmy też o dodaniu podstawowych przypraw. Do podstawowej wersji sosu możemy także dosypać koper, zioła, pokrojony czosnek, grzyby lub inne produkty, które urozmaicą smak naszej potrawy.
Taki sos śmietanowy możemy podawać na ciepło jako dodatek do makaronów, placków ziemniaczanych czy dań mięsnych.
Sos śmietanowy na zimno – przygotowanie
Sos śmietanowy możemy przegotować także na zimno. Będzie to wtedy świetny dodatek do pizzy, frytek, kanapek i innych przekąsek. Zazwyczaj taki sos przyrządza się z majonezu, śmietany 12 proc., odrobiny czosnku oraz podstawowych przypraw (soli i pieprzu). Niektóre przepisy sugerują także dodanie octu.
Wszystkie przygotowane składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie całość wstawić do lodówki na około 45 minut.