Trwa ładowanie...

Sorbitol - E420

Często sprawdzając skład danego artykułu spożywczego w hipermarkecie, jesteśmy przerażeni ilością związków chemicznych o symbolu E. Występują one nawet w mrożonych lub suszonych warzywach i owocach czy w produktach przeznaczonych do spożywania przez dzieci. Czy powinniśmy odkładać produkty, które zawierają w składzie związki E? Nie zawsze. Niektóre z nich nie tylko nie są szkodliwe dla naszego organizmu, ale wykazują cechy wpływające pozytywnie na nasze zdrowie. Czy tak jest z E420, czyli sorbitolem?

Sorbitol - E420Źródło: Fotolia
d3ldf6c
d3ldf6c

Sorbitol występuje na liście związków chemicznych dodawanych do produktów żywnościowych. Substancje te są dozwolone do użytku przez Komitet Naukowy Technologii Żywności oraz Unię Europejską. E420 widnieje w grupie związków z oznaczeniami E400-E499. Są to emulgatory, środki spulchniające, żelujące, itp.
Inna nazwa sorbitolu to syrop sorbitolowy. Dodawany do produktów spożywczych działa stabilizująco. Jest też substancją wypełniającą oraz działa jak słodzik o niskiej zawartości kalorycznej. Zatrzymuje również wilgoć w żywności, a także jest doskonałym nośnikiem.

Sorbitol jest organicznym związkiem chemicznym, bezbarwną substancją w formie kryształków. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma słodki smak. Sorbitol otrzymuje się w wyniku redukcji glukozy, która wcześniej powstaje z syropu kukurydzianego. W środowisku naturalnym występuje również w wielu owocach, np. w jabłkach, czereśniach, winogronach czy w jarzębinie.

Sorbitol znajdziemy w składzie wyrobów cukierniczych oraz piekarniczych, a także w czekoladach i lizakach. E420 znalazł także swoje zastosowanie w gumach do żucia, suszonych owocach, niskokalorycznych deserach oraz w produktach używanych do smarowania pieczywa (np. serki kanapkowe). Występuje także w musztardach, sosach czy w niskoprocentowych likierach. Sorbitol używany jest również w procesie mrożenia ryb, mięczaków oraz skorupiaków. E420 jest słodzikiem o bardzo niskiej zawartości kalorycznej. W związku z tym jest często dodawany do produktów dietetycznych.

Sorbitol w produktach spożywczych znajdziemy także w:

  1. przetworach owocowych: marmoladach, dżemach, konfiturach,
  2. produktach mlecznych,
  3. płatkach śniadaniowych zbożowych,
  4. lodach,
  5. produktach kakaowych.

Inne zastosowanie E420

  1. produkcja detergentów,
  2. produkcja lakierów,
  3. produkcja żywic syntetycznych,
  4. farmaceutyka,
  5. kosmetyka.
d3ldf6c

Sorbitol w kosmetyce i farmaceutyce

Sorbitol stosuje się w produkcji różnego rodzaju kosmetyków. Znajdziemy go na etykietach sprayów do układania i pielęgnacji włosów, szamponów oraz płynów do higieny intymnej. Występuje także w pastach do zębów i balsamach do ciała.
Sorbitol znajdziemy również w składzie lekarstw. Ze względu na swoje właściwości przeczyszczające stosowany jest w produkcji leków na zaparcia i problemy układu pokarmowego.

Skutki uboczne stosowania E420

E420 nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące i dzieci do 1. roku życia. Ze względu na swoje właściwości może powodować skutki niepożądane, np. biegunkę oraz wzdęcia. Stosowany w nadmiernych ilościach działa jak substancja przeczyszczająca. Skutki uboczne powstają jednak tylko w wyniku przyjęcia 25-30 g sorbitolu naraz. Takie dawki nie występują jednak w produktach spożywczych.

Magdalena Bury

d3ldf6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ldf6c
Więcej tematów