Porzeczkowa kuchnia
Porzeczki, ze względu na swój oryginalny smak i intensywny zapach mogą być wykorzystywane w kuchni na wiele sposobów. Można je jeść na surowo lub mrozić, ponieważ ten sposób przechowywania pozwala zachować niemal wszystkie wartości odżywcze. Natomiast suszone porzeczki dodawane są często do owocowych lub owocowo-ziołowych herbatek.
W upalny dzień orzeźwi nas porzeczkowy chłodnik, który jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, lub dobrze znany każdemu kompot. Możemy także dodawać je do ciast i deserów – tart, biszkoptów, crumble, puddingów czy tortów bezowych. Z kolei posłodzony miodem czy cukrem mus z przetartych przez sitko czarnych lub czerwonych porzeczek, jest doskonały jako sos do naleśników, słodkich placków, ryżu, lodów i innych deserów. Świetnie smakuje zwłaszcza z bananami, słodkimi brzoskwiniami oraz twarożkiem.
Możemy z nich przygotować także przetwory – dżemy, galaretki, syropy, wina, soki, nalewki, likiery. Kwaskowata konfitura porzeczkowa nadaje się także jako dodatek do polędwiczek wieprzowych czy piersi kaczki. Można nimi również faszerować kurczaka, indyka lub schabowe roladki. Świetnie komponują się one z majerankiem, ziołami czy ostrymi przyprawami, takimi jak kolorowy pieprz.