Proste domowe wypieki
Faworki, racuchy, pączki... Znacie ten zapach domowych przysmaków? Są genialnie proste - nie wymagają wielu składników ani nadzwyczajnych umiejętności, by je przygotować.
Zamiast kupować gofry lub pączki, możesz zrobić je własnoręcznie. Będą dużo smaczniejsze, a podając je swoim bliskim, odczujecie prawdziwą satysfakcję mówiąc: „Własnej roboty".
Racuchy
Do ich przygotowania potrzebować będziemy: 3 dag drożdży, 2,5 kg szklanki mąki, 2 jaja, 2 łyżki cukru, 1,5 szklanki cukru, olej i sól.
Zaczynamy od pokruszenia drożdży, posypania ich cukrem i zalania ugotowanym, gorącym mlekiem. Mieszamy, wbijamy jajka i solimy. Dodajemy mąkę i ponownie mieszamy, a następnie pozostawiamy ciasto w ciepłym miejscu, aż wyrośnie. Racuchy nakładamy na patelnię sporej wielkości łyżką. Smażyć na sporej ilości rozgrzanego tłuszczu.
Faworki
Do zrobienia ciasta potrzebować będziemy: 25 dag margaryny, 5 szklanek mąki, 4 żółtka, 4 łyżki śmietany i 4 łyżki cukru pudru do posypania gotowych faworków.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i ugniatamy ciasto. Wstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie rozwałkowujemy na cienkie placki i kroimy w paski o szerokości ok. 2-3 cm i długości ok. 10 cm. Pośrodku każdego kawałka ciasta robimy nożem otwór i przekładamy przez niego jeden z końców. Faworki smażymy na głębokim oleju, aż się zarumienią. Gdy będą gotowe, oprószamy cukrem pudrem.
Gofry
Potrzebne będzie: 200 ml mleka, 2 jajka, 1,5 szklanki mąki, 0,5 szklanki cukru, cukier waniliowy, łyżka masła, odrobina soli i aromat waniliowy.
Masło rozpuszczamy, studzimy i powoli dodajemy do ubitych z cukrem żółtek. Mikserem mieszamy mąkę, mleko, proszek do pieczenia oraz cukier waniliowy i dodajemy do ubitej na sztywno piany. Gotowe ciasto wylewamy porcjami na gofrownicę i smażymy do zarumienienia. Gofry podajemy z cukrem pudrem, bitą śmietaną lub dżemem.
Pączki
Niezbędne składniki to: 60 dag mąki, 50 g marmolady, 15 dag cukru, 15 dag masła, 6 jaj, 5 dag drożdży, 0,25 l mleka, cukier puder, szczypta soli i olej do smażenia.
Zaczynamy od zrobienia rozczynu z mleka, drożdży i 1/3 części mąki. Gdy ciasto podrośnie, dodajemy jaja, cukier, pozostałą część mąki, sól i stopione masło. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy, aby podrosło. Potem formujemy kulki, do których nakładamy marmoladę. Gotowe warto położyć na obsypanym mąką stole i przykryć serwetą, bo muszą jeszcze podrosnąć. Smażyć na głębokim, gorącym oleju. Gotowe obsypać cukrem pudrem.
Obwarzanki
By je zrobić, musimy przygotować: 10 dag mąki, 1 jajko, 1 białko, 1 dag drożdży, 1 łyżkę masła, 0,5 szklanki mleka, 0,5 łyżeczki soli, cukier, mak lub sezam do posypania.
Drożdże utarte ze szczyptą cukru i ciepłym mlekiem odstawiamy, aby podrosły. Masło ucieramy z jajkiem, dodając mąkę, sól i drożdże. Całość mieszamy i wyrabiamy ciasto, które także odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy będzie gotowe, raz jeszcze wyrabiamy i formujemy cienkie wałki.
Tak przygotowane ciasto zlepiamy w pierścienie o dowolnej wielkości, a miejsce łączenia smarujemy białkiem. Gotujemy przez 5 minut we wrzącej wodzie. Po wyciągnięciu posypujemy makiem lub sezamem i układamy na obsypaną mąką blachę do pieczenia. Pieczemy przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza.
qk
fot. adactio/CC