Co w nim znajdziemy?
W twarogu woda stanowi ok. 70-75 proc. masy. Tradycyjny twaróg ze względu na zawartość tłuszczu dzieli się na chudy, półtłusty i tłusty. Tłuszcz mlekowy to ważny składnik twarogu, który decyduje o jego wartości energetycznej - w twarogu chudym zawartość tłuszczu jest znikoma (0,5 proc.), ale już w twarogu półtłustym to ok. 30 proc., a w tłustym aż 50 proc. wartości energetycznej pochodzi z tłuszczu. Tłuszcz mlekowy zawiera składniki o działaniu antymiażdżycowym i antynowotworowym.
Twaróg zawiera również węglowodany, wśród których dominuje laktoza, ma jej jednak znacznie mniej od mleka, a przy tym zawiera laktazę, enzym hydrolizujący laktozę do glukozy i galaktozy, dlatego po biały ser mogą sięgać osoby ze zdiagnozowaną nadwrażliwością pokarmową na laktozę. Warto często jeść twarożek, bo to produkt o dużej zawartości pełnowartościowego i łatwo trawionego białka.
W tradycyjnym twarogu znajdziemy cenne substancje odżywcze, m.in. wapń, fosfor, cynk oraz (w mniejszych ilościach) sód, magnez, potas, jod. Z kolei spożycie 100 g półtłustego twarogu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2 (ryboflawinę) w ok. 37 proc. Twaróg jest też dobrym źródłem witaminy B12. W mniejszych ilościach w białym serze znajdziemy witaminy D, B1, B6, E, A i PP (B3).