Pierogi na świecie
Na Białorusi, Litwie, a także w Polsce jada się kołduny, czyli klasyczne pierogi z surowym mięsem, które później się gotuje. Podobnymi do pierogów potrawami są ukraińskie wareniki, rosyjskie pielmieni, a także gruzińskie chinkali. Włosi zajadają się tortellini i ravioli, a Chińczycy wonton, gou tie i jiaozi. W południowo-zachodnich Niemczech popularne są Maultaschen – pierogi w kształcie prostokąta z twarogowym, mięsnym lub warzywnym farszem.
Zatem sami widzicie, że co kraj to obyczaj. Rodzajów pierogów jest naprawdę wiele.
Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?
Wersji ciasta pierogowego jest tyle ilu kucharzy – każdy z nas ma swój niezawodny sposób na przygotowanie go. Ale jeżeli chcesz poznać inne patenty lub udoskonalić swój przepis na ciasto do pierogów, to ten tekst powstał specjalnie dla ciebie.
Istnieje kilka sprawdzonych tricków, dzięki którym można przygotować idealne ciasto na pierogi. Poniżej zebraliśmy naszym zdaniem najlepsze przepisy na ciasto, które można wykorzystać do zrobienia zarówno pierogów w wersji wytrawnej, jak i na słodkie.
Ale najpierw kilka sztuczek, które na pewno przydaszą się wam:
- Wyrobione ciasto przykryj lnianą ściereczką i odstaw na 15 minut. Dzięki temu zawarta w nich mąka spęcznieje i pierogi nie będą się rozpadać.
- Odrobina oliwy dodana do ciasta sprawi, że będzie ono gładkie i mięciutkie.
- Natomiast łyżka oliwy wlana do wody, w której gotują się pierogi, sprawi, że nie będą się sklejać.
- Gdy nie możesz zlepić brzegów pierogów, posmaruj go odrobiną wody.
- Składniki na ciasto najpierw wymieszaj przy pomocy łyżki, potem wyrabiaj je rękoma.