Gotowanie kaszy pęczak
Żeby pęczak się ugotował, zalewamy go gorącym bulionem (drobiowym, warzywnym) - stopniowo, chochelka po chochelce. Kasza musi wchłonąć cały bulion i ugotować się do miękkości. Jeśli chcemy mieć danie z mięsem, kawałki kurczaka możemy podsmażyć na patelni, a do dania dodać je na końcu (druga opcja: kurczaka dodajemy po odsmażeniu kaszy, nie zdejmujemy go z patelni, tylko wszystkie składniki dusimy razem).
Pęczak przygotowywany w ten sposób potrzebuje ok. 20-30 minut, aby zmięknąć. Pamiętajmy o regularnym mieszaniu potrawy. Opcjonalnie do dania można dodać 1/4-1/3 szklanki białego wina (dodatek białego wina charakterystyczny jest dla risotto).
Pęczotto bywa niekiedy nazywane kaszotto, choć akurat ta druga nazwa jest szersza i obejmuje również inne dania przygotowane na bazie kaszy - np. jaglanej (potocznie nazywamy je jaglotto) czy gryczanej (gryczotto). Zasada przygotowania tych potraw jest taka sama - podsmażenie ziaren na tłuszczu (tzw. impregnowanie), a następnie powolne dolewanie bulionu i gotowanie do miękkości z ulubionymi dodatkami.