Działanie potwierdzone badaniami
Na uwagę w kumkwatach zasługują karotenoidy, wśród których trzeba wymienić luteinę, żółty barwnik, który jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Chroni nas przed rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W kumkwacie znajduje się także cenny potas, który pomaga transportować składniki odżywcze do wnętrza komórek, reguluje gospodarkę wodną organizmu, oddziałuje na układ nerwowy, pobudza wydzielanie insuliny, obniża wysokie ciśnienie, kontroluje pracę nerek.
W kumkwacie obecne są witaminy A i E oraz z grupy B, a także wapń, miedź, magnez, żelazo, cynk, selen i olejki eteryczne. Z kolei znajdujące się w nim flawonoidy działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, rozkurczowo i moczopędnie, uszczelniają także naczynia krwionośne.
Badania, których wyniki trafiły do czasopisma "International Journal of Molecular Sciences", wykazały, że spożywanie kumkwatów działa na organizm przeciwbakteryjnie i hamuje rozwój drobnoustrojów. Badania naukowe potwierdziły również przeciwzapalne i antynowotworowe działanie tych owoców.