Chatka jak z bajki
Tradycja wypiekania pierników sięga czasów średniowiecza. Początkowo, ze względu na wysoki koszt importu przypraw korzennych oraz bakalii, piernik był towarem luksusowym. Z czasem jednak stawał się coraz popularniejszy – nie tylko ze względu na niepowtarzalny smak, ale również z powodu różnorodnych kształtów. Pierniki do dziś pełnią funkcję dekoracyjną.
Polska historyk, pedagog i etnograf Maria Żywirska w artykule "Rzeźbione formy piernikarskie" opublikowanym w "Polskiej Sztuce Ludowej" (1957, nr 2) pisze, że często nabywano pierniki jedynie dla ozdoby. "Poczesne miejsce, jakie zyskał piernik wędrując przez stoły wszystkich warstw społecznych – od królewskiego po chłopską chatę – zawdzięczał nie tylko walorom wyszukanego smaku, ale także różnorodności swego kształtu". Używano specjalnych form pokrytych wklęsłą rzeźbą odciskaną na cieście, tworzono także niesamowite piernikowe dekoracje. Wśród tych ostatnich szczególną popularnością zaczęły cieszyć się chatki (domki) z piernika. Pomysły na ozdobne pierniki czerpano bowiem z otoczenia dworskiego, religii, miejskiego i wiejskiego folkloru, legend oraz bajek.
Maria Żywirska: "Spotykana niejednokrotnie wersja domku z piernika ma swą genezę w popularnej na terenie całej Europy bajce o Jasiu i Małgosi czy tajemniczej krainie – Kukanii. Czasem mogła to być ilustracja do bajki albo wprost kopia z ilustracji, wzięta z książki".