Uprawa kiełków
Domową uprawę lepiej zacząć od kiełkowania na sitku lub na ligninie. Z czasem natomiast można zainwestować i założyć miniplantacji w pojemnikach.
Sitko do herbaty: łyżkę wypłukanego ziarna pszenicy lub owsa wysypać na sitko ułożone na szklance. Zalać wodą prawie do poziomu sitka. Po czterech dniach kiełki będą gotowe do jedzenia.
Lignina: Ten sposób jest idealny do uprawy rzeżuchy, ale również rzodkiewki lub siemienia lnianego. Na małym talerzyku ułożyć wilgotny kawałek waty lub ligniny, posypać równomiernie ziarenkami i dbać o odpowiednie warunki tj. zraszać je 3-4 razy dziennie. Kiełki pojawią się po 3-5 dniach.
Gaza: W ten sposób powstaną nasiona fasoli, soi i ciecierzycy. Ich ziarna moczą się najdłużej - około 10 godzin. Należy przygotować szerokie naczynie i wlać do niego letnią wodę, a następnie nakryć gazą i zabezpieczyć brzegi za pomocą gumek. Środek gazy powinien lekko dotykać wody. Nasiona rozsypać po brzegach. Po około 5 dniach jasnozielone pędy będą gotowe do jedzenia - przed konsumpcją należy je opłukać i odsączyć.
Specjalny pojemnik: tzw. kiełkownica to wygodne rozwiązanie dla wprawionych domowych ogrodników. Jej koszt to około 30 zł i najczęściej składa się z trzech poziomów. Urządzenie skonstruowane jest w taki sposób, że ziarenka są równomiernie rozłożone i odprowadzany jest nadmiar wody podczas kiełkowania - można ją wykorzystać np. do podlewania kwiatków. Do zadań hodowcy należy zraszanie kiełków kilka razy dziennie, każdego dnia.