Trwa ładowanie...

Kawa z automatu. Czy może być zdrowa?

Na stacji benzynowej, na uczelni, w supermarketach, szpitalach, galeriach, muzeach, na ulicy i w wielu, wielu innych miejscach – automaty z kawą na dobre wpisały się w naszą rzeczywistość. Cieszą się tak dużą popularnością, bo są tanie i dostępne od ręki. A jak ich spożywanie wpływa na nasz organizm? Czy kawa z automatu może być zdrowa?

Kawa z automatu. Czy może być zdrowa?Źródło: 123RF
d3h6coj
d3h6coj

Przed paroma miesiącami znany dyskont spożywczy wprowadził na salę sprzedaży kącik kawowy, aby klienci mogli wypić małą czarną w przerwie między zakupami. Automat do kawy stanął obok działu z pieczywem w jednym ze sklepów.

Dyskont nie jest pionierem tego typu rozwiązań. Kawa sprzedawana według konceptu coffee to go dostępna jest w wielu popularnych marketach, sklepach i na stacjach benzynowych, w różnych wariantach smakowych. Kawę na wynos można kupić zarówno z samoobsługowych automatów, jak i z ekspresów, które również obsługujemy sami, z tą różnicą, że za kawę trzeba zapłacić w kasie.

To na pewno wygodne rozwiązanie, ale czy zdrowe?

Jeśli lubimy i chcemy pić kawę z automatu, musimy zachować czujność i zdrowy rozsądek. Kawa dostępna z samoobsługowego automatu to zazwyczaj produkt w proszku, nie najlepszej jakości, z licznymi dodatkami mającymi podkręcić smak. Choć nie zawsze tak jest – bardziej niż na promocje typu: "kubek XL za 3 złote" należy zwrócić uwagę, czy automat sprzedaje parzoną kawę ziarnistą. Taki automat powinien być wtedy oznaczony literą "E" (jak espresso) albo opatrzony informacją, że można w nim kupić kawę ziarnistą. Tylko wtedy mamy pewność, że wypijemy prawdziwą kawę, a nie napój kawopodobny.

Pod tym względem najlepsze są samoobsługowe ekspresy, które na bieżąco mielą kawę w ziarnach. Powinna na nich znajdować się informacja, jakie ziarna są sprzedawane. Jeśli to np. 100 proc. arabica, możemy pokusić się o przygotowanie aromatycznego espresso. Warto poszukać zwłaszcza automatu opatrzonego nazwą znanego producenta kaw (np. Tchibo, Lavazza, Nescafé). Taka kawa z pewnością będzie droższa, ale znacznie lepszej jakości.

d3h6coj

Cuk

Gorzej, jeśli automat nie sprzedaje kawy ziarnistej, tylko mieloną – wtedy nie mamy pewności, co zostało zmielone. Uważać należy jednak przede wszystkim na automaty oznaczone literą "I" jak instant, bardzo często wykorzystywane w automatach. Dla właścicieli automatów jest wygodny, bo tani, wydajny i prosty w użyciu, ale w przypadku konsumentów nie powinien być to produkt pierwszego wyboru. Jego jedynym atutem jest właściwie niska cena. I o tym właśnie trzeba pamiętać – podejrzanie tania kawa powinna wzbudzić naszą czujność.

Lepiej w ogóle unikać automatów sprzedających tanią kawę z proszku – np. cappuccino to głównie cukier i odtłuszczone mleko w proszku, do tego regulatory kwasowości, emulgatory, substancje wzmacniające smak itp. Podobnie jest z czekoladą na gorąco na wynos, która zazwyczaj zawiera ogromne ilości cukru. Warto poszukać informacji na automacie, kto jest dostawcą kakao – dobrze, jeśli będzie to znany i ceniony producent.

Uwaga! Niektóre nowoczesne automaty dają możliwość regulowania ilości cukru, np. w pięciostopniowej skali.

Sprawdziliśmy skład cappuccino sprzedawanego do automatów samoobsługowych (tzw. vendingowych). Oto, co zawiera:

  • cukier (na pierwszym miejscu, co oznacza, że to główny składnik),
  • składniki mleczne,
  • zabielacz do kawy (niezdrowy),
  • syrop glukozowy (bardzo niezdrowa substancja słodząca),
  • utwardzony tłuszcz roślinny (tzw. tłuszcz trans, powodujący poważne choroby, zakazany w wielu krajach),
  • białko mleczne,
  • stabilizator E340,
  • emulgator E471,
  • kawa rozpuszczalna (dopiero pod koniec listy składników),
  • odtłuszczony proszek kakaowy,
  • sól,
  • substancja przeciwzbrylająca E341,
  • aromat.
d3h6coj

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Koniecznie na czystość automatu lub ekspresu. Raczej nie mamy możliwości zajrzeć do środka, ale już stan maszyny powinien przykuć naszą uwagę. Jeśli automat jest brudny i zakurzony, lepiej trzymać się od niego z daleka – to siedlisko bakterii!

Jeśli nie mamy pewności, jakiej jakości kawa sprzedawana jest z automatu samoobsługowego, najlepiej zdać się na… intuicję. Kawa kiepskiej jakości z proszku, zawierająca niezdrowe dodatki, ma charakterystyczny smak, zupełnie inny od prawdziwej kawy ziarnistej.

Wnioski?

  • Lepiej kupić kawę z ekspresu niż z automatu.
  • Szukaj automatu sprzedającego kawę ziarnistą.
  • Z automatu najlepsze jest espresso – napoje typu cappuccino czy czekolada na gorąco zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki i ogromne ilości cukru.
  • Zorientuj się, kto jest dostawcą kawy i/lub kakao.
  • Kawa rozpuszczalna jest kawą gorszej jakości od mielonej i ziarnistej.
  • Nie kupuj kawy, jeśli automat jest brudny i zakurzony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3h6coj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h6coj
Więcej tematów