Co w niej siedzi?
To doskonale źródło krzemu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry, naczyń krwionośnych i kości. Krzem wchodzi w skład kolagenu - podstawowego białka tkanki łącznej. Niedobór tego elementu powoduje łamliwość paznokci, pogorszenie stanu skóry i włosów, a także zwiększa ryzyko odkładania się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Kasza gryczana bogata jest także w witaminę E, zwaną witaminą młodości. Chroni ona przed przedwczesnym starzeniem się komórek, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów i wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
Ten rodzaj kaszy odznacza się również bogactwem białka oraz cennych składników mineralnych, takich jak magnez, cynk, potas, fosfor, mangan, wapń. Ponadto dostarcza kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz witaminy PP. Co ważne, kasza gryczana nie zawiera glutenu, jest więc wskazanym komponentem diety bezglutenowej. Jedzona regularnie pobudza perystaltykę jelit, oczyszcza przewód pokarmowy. Poprawia przemianę materii, dlatego świetnie sprawdza się w diecie osób odchudzających się.
Nie jest jednak polecana osobom cierpiącym na chorobę wrzodową jelit, biegunkową postać zespołu jelita nadwrażliwego czy nowotwór jelita.