Ile mięsa w kabanosie?
Kabanosy robi się z mięsa wieprzowego klasy pierwszej i klasy drugiej A oraz B, choć można spotkać się z kabanosami z kurczaka, dziczyzny, cielęciny, koniny czy ze strusia, a także z różnymi dodatkami, np. orzechem włoskim, żółtym serem, czosnkiem, chili. Najlepsze jakościowo są kabanosy z oznaczeniem GTS.
W sklepach można dostać kabanosy różnej jakości. Co się w nich znajduje? Dietetyk Radosław Majewski tłumaczy, że wzorcowy kabanos powinien zawierać: mięso wieprzowe klasy I o zawartości tłuszczu do 15 proc. (30 proc.), mięso wieprzowe kl. 2A o zawartości tłuszczu do 20 proc. (40 proc.), mięso wieprzowe 2B - o zawartości tłuszczu do 40 proc. (30 proc.), pieprz naturalny, gałkę muszkatołową, kminek, cukier, mieszankę peklującą.
Specjalista z Centrum Dietetyki Stosowanej nie ma jednak wątpliwości, że skład kabanosów bywa różny.
- Przy wyborze kabanosów musimy pamiętać o podstawowej sprawie: produkty do siebie wizualnie podobne mogą znacznie różnić się pod względem składu surowcowego, a co za tym idzie - wartości odżywczej.
W kabanosach mięso musi znajdować się na pierwszym miejscu. Bardzo ważna jest jednak "zawartość mięsa w kabanosie", czyli ilość mięsa, jaka została użyta do wyprodukowania 100 g kabanosów.
- I już na tym etapie produkty dostępne na rynku różnią się od siebie znacznie: od ok. 110 g mięsa do wyprodukowania 100 g kabanosów do185 g mięsa - zauważa Radosław Majewski. Koniecznie zwróćmy zatem uwagę, ile mięsa użyto do wyprodukowania kabanosów.