Jak zrobić słynny sos z Big Maca? Przepis robi furorę w sieci
Sos do burgera to obowiązkowy element, który podkreśli smak mięsa, lekko "nawilży" chrupiącą sałatę i idealnie współgra z bułką. Nic dziwnego, że fani popularnej kanapki w sieci restauracji McDonald's uwielbiają właśnie ten dodatek. Okazuje się, że sos do Big Maca nie jest taką wielką tajemnicą, a użytkownicy portalu Pinterest znają dobrze przepis na to cudo.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Specjalny sos do Big Maca po raz pierwszy został przygotowany w 1968 roku, kiedy to Jim Delligatti wynalazł słynną kanapkę z sieciówki. Nowopowstały burger musiał mieć oczywiście pyszny sos w składzie. Przez kolejne lata receptura ewoluowała, ale w 2004 roku postanowiono wrócić do oryginalnego przepisu. Jego popularność nie malała, więc nic dziwnego, że w 2016 roku klienci w restauracjach w Australii mogli kupić sekretny sos w butelce za 4,95 dolarów (ok. 15 złotych). Zapas 4 tysięcy butelek wyprzedał się jednak błyskawicznie, a najwięksi fani szukali swojego smakołyku na serwisach aukcyjnych, gdzie produkt nierzadko kosztował nawet 300 złotych za sztukę (ok. 100 dolarów). Łatwo dostępne w supermarketach ketchupy z logo McDonald's nie zrobiły tak zawrotnej kariery.
Cała lista składników sosu do tej pory była największą tajemnicą Big Maca, ale kilka dni temu na Pinterest wyciekł ponoć oryginalny skład. Znajdziemy w nim aż 33 różne produkty, w tym m.in. oliwę z oliwek, ocet kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, cukier, ocet, syrop kukurydziany, sól, gumę ksantanową, sorbinian potasowy (konserwant), wodę, żółtko jajeczne, cebulę w proszku, nasiona gorczycy, czosnek w proszku, białko roślinne. Kierownictwo McDonald's jak dotąd, mimo oficjalnych zapytań, nie potwierdziło tych doniesień.
Zobacz także wideo: Kanapki z fast foodów. Dlaczego powinniśmy ich unikać?
Informacja ta była jednak punktem wyjścia do rozpropagowania na nowo domowej wersji sosu ze znacznie mniejszą liczbą półproduktów. Jego zwolennicy zapewniają, że smakuje tak samo, jak ten z sieciówki, a ma tylko 7 składników. W dodatku jego przygotowanie zajmuje jedynie 2 minuty, a resztę robi za nas lodówka.
Składniki: pół szklanki majonezu, 4 łyżeczki słodkiego relishu z ogórków (marynowanych na słodko drobno pokrojonych pikli), 1 łyżeczka octu białego, 1/8 łyżeczki soli, 2 łyżki francuskiej musztardy, 1 łyżka drobno zmielonego białej cebuli, 1 łyżeczka cukru.
W wersji bardziej polskiej relish zastąpić można 1 łyżką sosu worcestershire (dostępny w sklepach z produktami kuchni świata) i ok. 2-3 łyżkami drobno posiekanych ogórków konserwowych (ok. 50 g), a następnie doprawić szczyptą słodkiej papryki i szczyptą sproszkowanego czosnku.
Wszystkie składniki umieścić w misce i dokładnie wymieszać. Naczynie przykryć i włożyć na całą noc do lodówki, pamiętając o wymieszaniu kilka razy, aby smaki "przegryzły się".
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.