Internacjonalistyczne pierogi
Co łączy Polaków, Rosjan, Białorusinów i Ukraińców z Włochami, Chińczykami, czy Japończykami? Odpowiedź jest prosta: pierogi. W tym jednym, pozornie prostym daniu można zawrzeć prawdziwe bogactwo smaków.
Co łączy Polaków, Rosjan, Białorusinów i Ukraińców z Włochami, Chińczykami, czy Japończykami? Odpowiedź jest prosta: pierogi. W tym jednym, pozornie prostym daniu można zawrzeć prawdziwe bogactwo smaków.
Pierogi najprawdopodobniej wywodzą się z Chin. Stąd właśnie trafiły do słonecznej Italii, gdzie podawane były jako ravioli i tortellini. Na Polskich stołach zagościły w XIII w. Wcześniej były serwowane na terenie Rusi.
Wspólna baza
Wersji pierogów jest wiele - mogą być gotowane, pieczone lub smażone na głębokim tłuszczu. Jeszcze większe bogactwo smaków oferuje nadzienie. W Polsce najczęściej podawane są z mięsem, kiszoną kapustą z grzybami, twarogiem, owocami sezonowymi lub ruskie - z ugotowanymi ziemniakami z dodatkiem surowej cebuli. To jednak nie koniec tego, co można wyczarować z pierogów.
Zanim przejdziemy jednak do wariacji na temat pierogowego farszu, warto przypomnieć sobie, jak wykonujemy domowej roboty ciasto. Efekt będzie z pewnością daleko lepszy od tego, który osiągniemy, wrzucając do garnka kupioną w markecie mrożonkę.
Wystarczą: 2 szklanki mąki, jajko i szczypta soli. Mąkę przesiewamy i mieszamy z jajkiem oraz szczyptą soli. Dolewamy do tego połowę szklanki wody i wyrabiamy gładkie, dość luźne ciasto, które należy rozwałkować, a następnie wykroić z niego krążki wybranej wielkości. Gdy „opakowanie" pierogów jest gotowe, czas na farsz.
(Pie)róg obfitości
Propozycja pierwsza to: 25 dag kabanosów, 10 dag sera feta, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki, 1 papryka żółta, 1 papryka czerwona, 1 cebula, 1 łyżka oliwy, 1 jajko, pieprz do smaku.
Papryki myjemy i usuwamy nasiona. Kroimy w kostkę - podobnie jak cebulę i kabanosy. Podsmażamy wszystko na gorącej oliwie, a następnie dodajemy fetę, nać pietruszki i pieprz.
Propozycja druga: 25 dag kapusty pekińskiej, 6 łyżek oleju, 2 łyżeczki octu, 2 starte ząbki czosnku, 2 posiekane małe cebule, 1 szklanka wody, 0,5 łyżeczki soli, 0,5 kg zmielonej wieprzowiny. Przyda się także 2 łyżki oleju sojowego i 2 łyżki mąki ziemniaczanej, sól, pieprz, imbir.
Kapustę siekamy na niewielkie kawałki, posypujemy solą, odstawiamy na kwadrans, a po tym czasie wyciskamy sok. Mięso mieszamy z odrobiną soli i 2 łyżkami sosu sojowego oraz mąką ziemniaczaną, pieprzem i imbirem. Dodajemy też kapustę i posiekaną cebulę. Ponownie mieszamy, aż otrzymamy jednolitą masę.
Propozycja trzecia: 30 dag mrożonego szpinaku, 20 dag białego sera, 10 dag tartego parmezanu, 5 dag zmielonych migdałów, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki tartej bułki, 2 łyżki drobno posiekanej bazylii, 1 jajko, oliwa, sól i pieprz.
Do rozmrożonego szpinaku dodać twaróg, tartą bułkę i jajko. Wymieszać, doprawiając solą, pieprzem oraz czosnkiem. Po zagotowaniu pierogów podawać obsypane parmezanem, migdałami i bazylią.
Następnie na każdy wykrojony krążek ciasta nakładamy farszu - w ilości odpowiedniej do docelowej wielkości pierogów. Brzegi dokładnie zlepiamy i gotujemy danie przez 5 minut w osolonej, wrzącej wodzie. Podawać na gorąco, można z dodatkami dobranymi do smaku farszu.
qk
fot. Stako/CC