Co w nich siedzi
- Czy możemy się pokusić o taką krótką charakterystykę tych substancji odżywczych zawartych w grzybach, dla których warto po nie sięgać?
- Grzyby zawierają białka, cukry i niewielką ilość tłuszczu. Białka grzybów są wysoce przyswajalne (przyswajalność ich wynosi aż 90 proc.). Zaskakujące jest to, że te dary lasu zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne (niezbędne), a na przykład treoniny, argininy czy tyrozyny jest w nich więcej niż w marchewce czy kalafiorze. Owocniki grzybów zawierają też 4,7 - 6,9 proc. sacharydów, z czego 2,7 - 3,9 proc. stanowi błonnik pokarmowy. Szczególną rolę mają polisacharydy, które wykazują silną aktywność biologiczną. Przypisuje się im działania immunostymulujące, przeciwnowotworowe, hipoglikemiczne i antyoksydacyjne. Mechanizm działania tych związków nie jest jeszcze w pełni poznany. Z kolei zawartość kwasów tłuszczowych w owocnikach grzybów jest niewielka. Jednak korzystny jest stosunek kwasów tłuszczowych wielonienasyconych do kwasów nasyconych. Bardzo ważną grupą substancji aktywnych pochodzenia grzybowego są triterpenoidy. Stwierdzono, że wykazują one działanie przeciwko wirusowi HIV1 oraz wirusowi
opryszczki. Inne badania potwierdziły zdolność triterpenoidów do hamowania syntezy cholesterolu, obniżania ciśnienia krwi oraz zmniejszania agregacji płytek krwi, przez co wpływają na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.