Właściwości prozdrowotne
Jedna śliwka węgierka ma jedynie 6 kalorii - świeże okazy aż w 90 proc. składają się z wody. Warto włączyć je na stałe do jadłospisu, ponieważ obniżają poziom "złego" cholesterolu, zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę, wzmacniają odporność, korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają apetyt. Ponadto regulują pracę gruczołów łojowych i poleca się je przy dolegliwościach związanych z pęcherzykiem żółciowym.
Wiele osób stosuje je w ramach "odkurzania" układu pokarmowego z niestrawionych resztek i toksyn. Poprawiają pracę jelit i polepszają trawienie. Od lat wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków - m.in. preparatów przeciw zaparciom.
Ich pozytywny wpływ można nie tylko poczuć od wewnątrz, ale i zauważyć od zewnątrz. Jedzone regularnie sprawiają, że cera staje się gładka, pomagają likwidować przebarwienia i opóźniają proces starzenia się w tym pojawienie się zmarszczek.
Fani tych owoców muszą pamiętać jednak o umiarze. Przesadziwszy z ilością zjedzonych śliwek można wywołać odwrotny skutek do zamierzonego, czyli wzdęcia lub rozwolnienie.