Ciasta na zimno
Nie masz kulinarnego talentu i przypalasz nawet wodę na kawę? Nic nie szkodzi! Swoją rodzinę, teściową lub znajomych i tak możesz oczarować pysznym ciastem. Przecież nie każde trzeba piec.
Nie masz kulinarnego talentu i przypalasz nawet wodę na kawę? Nic nie szkodzi! Swoją rodzinę, teściową lub znajomych i tak możesz oczarować pysznym ciastem. Przecież nie każde trzeba piec.
Jest całkiem sporo przepisów na ciasta, których w ogóle nie trzeba wkładać do piekarnika. I wcale nie są trudne do przygotowania. Właściwie to poradzi sobie z nimi każdy amator, bo tych przysmaków prawie nie sposób zepsuć.
Tiramisu
Na to ciasto nie ma konkretnego przepisu, każdy może je zrobić inaczej. Tylko jedno jest niezmienne. Jeśli to tiramisu - musi być pyszne. Przykładowy zestaw składników to: 12 biszkoptów, 250 g serka mascarpone, 3 jajka, 1,5 szklanki mocnej czarnej kawy, 0,3 szklanki cukru, 25 ml rumu lub koniaku i kawałek startej gorzkiej czekolady lub kakao.
Do sporej miseczki lub dużego, głębokiego talerza wlewamy kawę. Gdy będzie zimna, dodajemy alkohol. Biszkopty zanurzamy na bardzo krótką chwilę w kawie i układamy na dnie naczynia lub naczyń, w których będziemy przygotowywać tiramisu. Na wierzch kładziemy krem.
Przyrządzimy go, ucierając do białości żółtka z cukrem. Potem dodajemy serek i dokładnie mieszamy. Ubijamy sztywną pianę z dwóch białek z odrobiną soli. Gotowe? Jeśli tak, mieszamy ją z masą serową i wykładamy na biszkopty. Całość posypujemy tartą czekoladą lub kakao i powtarzamy zabieg (biszkopty, masa, kakao lub czekolada). Tiramisu podajemy schłodzone, a więc przed zaprezentowaniem deseru gościom wstawiamy go do lodówki na kilka godzin. Palce lizać!
Stefanka
Do ciasta i masy potrzebujemy: 1 litr mleka, 1 szklankę kaszy manny, 1 szklankę cukru, 1 kostkę margaryny, 5 paczek herbatników, 3 łyżki kakao i 1 buteleczkę aromatu rumowego.
Wypróbuj przepisy:
Odwrócone ciasto z ananasem
Brownies
Sernik na zimno z jabłkami
Sernik gotowany
Ciasto budyniowe
Przygotowania zaczynamy od zagotowania mleka z dodatkiem margaryny i cukru. Gdy zacznie wrzeć, powoli wsypujemy kaszę manną. Zawartość garnka musimy cały czas mieszać, żeby się nie przypaliła. Gdy masa zgęstnieje, wsypujemy do niej kakao, dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy na blachę wyłożoną herbatnikami. Na wierzch także kładziemy herbatniki.
Właściwie ciasto można byłoby już jeść, ale dla dekoracyjnego efektu dobrze będzie przykryć je polewą. Do jej przygotowania wystarczy: 0,5 kostki margaryny, 0,5 szklanki cukru pudru, 3 łyżki kakao i 2 łyżki gorącej wody. Zaczynamy od rozpuszczenia margaryny, do której po zdjęciu z ognia dodajemy cukier puder, kakao i gorącą wodę. Dokładnie mieszamy, a gdy zacznie gęstnieć, ozdabiamy ciasto jednolitą warstwą lub dowolnymi wzorkami z płynnej „czekolady".
Blok czekoladowy
Słodka pychota, która może i różni się od zwykłej czekolady, ale wcale nie jest mniej smaczna. Potrzebujemy: 250 dag masła, 2 szklanki cukru, 0,5 szklanki wody, 0,5 kg mleka w proszku, 6 łyżek kakao, bakalie i pokruszone herbatniki.
W garnku gotujemy wodę z dodatkiem cukru i masła. Gdy się rozpuści, powoli wlewamy do kakao wymieszanego z mlekiem w proszku. Ciągle mieszamy, aby uzyskać jednolitą, gładką masę. Gdy będzie gotowa, dodajemy bakalie i pokruszone herbatniki. Podłużną blachę („keksówkę") smarujemy tłuszczem i przekładamy naszą masę. Teraz pozostaje tylko wstawić do lodówki i cierpliwie czekać.
qk
fot. Jupiterimages