Do sałatek i dań kuchni arabskiej
Kaszę bulgur można łatwo przygotować - ziarna pszenicy są najpierw gotowane, a następnie suszone i utłuczone na drobną, średnią bądź grubą kaszę, co znacznie ułatwia jej obróbkę. Bulgur drobnoziarnisty zalecany jest do potraw delikatnych, a gruboziarnisty - do dań o wyrazistym smaku.
Do czego ją wykorzystać? Zrób tabbouleh, rodzaj sałatki warzywnej (nazywanej "sałatką libańską"), w której oprócz kaszy bulgur znajdują się pomidory, ogórek, cebula, czerwona papryka, czosnek, natka pietruszki, mięta. Składniki polewa się oliwą z oliwy i cytryną. Niektórzy dorzucają do sałatki orzeszki piniowe i kolendrę. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Bulgur jest składnikiem tataru libańskiego - robimy go z mielonej jagnięciny, cebuli, przypraw (takich jak czarny i biały pieprz, ziele angielskie, cynamon, sól) i właśnie kaszy bulgur. Tatar podaje się z chlebkiem pita i kieliszkiem białego wina. Kasza bulgur może być składnikiem gorącej zupy, gulaszu, zapiekanek, dań jednogarnkowych. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie, czy bulgur trzeba gotować (czasem wystarczy namoczyć go w gorącej wodzie, jak kuskus). Możesz przygotować go na śniadanie (podobnie jak owsiankę czy jaglankę) - ugotuj kaszę w mleku albo wodzie, a następnie dodaj łyżeczkę miodu, orzechy, bakalie, suszone bądź świeże owoce; w takiej formie
kaszę możemy podawać również jako deser. Kasza bulgur bywa ponadto przygotowywana jak risotto. Innym daniem kuchni wschodu, w którym znajduje się bulgur, jest pilaw. Robi się go z kaszy albo ryżu, mięsa bądź ryb, warzyw i aromatycznych przypraw.