Quinoa
Ziarna komosy ryżowej (quinoa) nazywane są też złotem Inków, boliwijskim prosem czy ryżem peruwiańskim. Dzięki swoim niezwykłym wartościom odżywczym zaliczana jest do grupy tzw. superproduktów. Co ważne, nasiona quinoa nie zwierają glutenu, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane w diecie osób chorych na celiakię.
Zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Ziarna zawierają też więcej wapnia niż mleko oraz więcej tłuszczów niż którekolwiek ze zbóż. Są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. To bardzo dobre źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B.
W składzie komosy znajdziemy również sporą dawkę białka (ok. 18-20 proc. w ziarnach). Jej skład jest dla nas bardziej korzystny niż w przypadku pszenicy czy kukurydzy. Ma w sobie aminokwasy, które zazwyczaj występują w niedoborze w zbożach m.in. lizynę, fenyloalaninę, tyrozynę, cysteinę i metioninę. Jego jakość jest porównywalna do kazeiny - białka mleka krowiego.