Makowiec
Zgodnie ze staropolską tradycją mak zapewnia dostatek. Nasi pradziadowie wierzyli, że potrawy z makiem były jednymi z najważniejszych na wigilijnym stole - gwarantowało to szczęście i powodzenie, natomiast ich brak mógł ściągnąć na rodzinę kłopoty. Z zapisków staropolskich: "dziewczyny tarły mak na Wigilię, aby rychło wyjść za mąż". W tradycji chrześcijańskiej mak - roślina, która zawiera w makówce tysiące nasion - jest symbolem urodzaju i płodności oraz spokojnego snu.
Składniki: 40 dag mąki, 6 jajek, 25 dag cukru, 10 łyżek mleka, kostka masła lub margaryny, opakowanie cukru waniliowego, mały proszek do pieczenia, (na masę makową): 30 dag maku, 2 jajka, pół kostki masła lub margaryny, 3 łyżki powideł śliwkowych, pół szklanki bakalii (rodzynki, migdały, orzechy włoskie, smażona skórka pomarańczowa), 2 krople aromatu migdałowego.
*Wykonanie: *żółtka oddzielić od białek. Masło lub margarynę utrzeć na pulchną masę z cukrem i cukrem waniliowym. Cały czas ucierając, powoli dodawać żółtka. Teraz na przemian dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mleko. Białka ubić na sztywno, pianę dodać do ciasta i delikatnie, ale bardzo starannie wymieszać. Połowę ciasta wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, odstawić.
Zrobić masę makową. Mak sparzyć, dokładnie odsączyć na sicie i zemleć dwa razy. Utrzeć z cukrem, masłem i jajkami. Na koniec wymieszać z bakaliami, powidłami i aromatem migdałowym. Masę makową nabierać łyżką i kłaść kopczyki na cieście, jeden obok drugiego Wyłożyć pozostałe ciasto. Piec przez ok. 45 minut w 200 stopniach. Przestudzony makowiec posypać cukrem pudrem albo polukrować.