Zupa grzybowa
Nie we wszystkich regionach Polski króluje barszcz z uszkami. W wielu domach podaje się zupę grzybową. Niegdyś wierzono, że grzyby to symbol zdrowia, krzepy i sił witalnych. Potrawy grzybowe podawane podczas wigilijnej wieczerzy miały naszym przodkom zapewnić szczęście, dobre zdrowie oraz dostatek. Zupa grzybowa na świątecznym stole symbolizuje także dary lasu, z którymi nasi dziadowie byli bardzo związani.
Składniki: garść suszonych grzybów, porcja włoszczyzny z kapustą, duża cebula, łyżka oliwy lub oleju, sól, pieprz, garść posiekanej natki pietruszki, 1-2 listki laurowe, 3-4 ziarna pieprzu, 2-3 ziarna ziela angielskiego, przyprawa warzywna typu vegeta.
*Wykonanie: *włoszczyznę dokładnie oczyścić i drobno poszatkować lub zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na tłuszczu, dodać rozdrobnioną włoszczyznę i dusić na niewielkim ogniu do chwili, aż jarzynki zmiękną i staną się przezroczyste. Zalać czterema szklankami wody z dodatkiem łyżeczki przyprawy warzywnej i gotować na małym ogniu przez 30-40 minut. Przecedzić. Grzyby dokładnie umyć, zalać dwoma szklankami wody, dodać listki laurowe, ziele angielskie, pieprz i szczyptę soli, gotować do miękkości, przecedzić. Oba wywary połączyć i zagotować. Grzyby pokroić w cienkie paseczki, dodać do wywaru razem z posiekaną zieleniną, ewentualnie doprawić.