Piernik czekoladowy
W Polsce piernik przyjął się w połowie XVIII wieku i stał się symbolem dobrobytu, powodzenia oraz wysokiego statusu społecznego. Dla naszych przodków ten smaczny wypiek symbolizował też luksus, a to ze względu na wysoki w ówczesnych czasach koszt korzennych przypraw. Pierniczki wiesza się także na świątecznym drzewku - mają przyciągnąć dostatek i zapewnić szczęście.
Składniki: tabliczka (100 g) twardej, gorzkiej czekolady, szklanka płynnego miodu, 2 duże jajka, szklanka cukru, 2 czubate szklanki mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 10 dag migdałów (sparzonych, obranych ze skórki i posiekanych), kopiasta łyżeczka utłuczonych przypraw korzennych: goździków, cynamonu, kardamonu, tłuszcz do wysmarowania formy, duża filiżanka morelowego dżemu, cukier puder do posypania.
Wykonanie: miód, jajka, cukier i utłuczone przyprawy korzenne zmiksować. Gdy składniki dobrze się połączą, dodać, sypiąc przez sito, mąkę z proszkiem oraz startą na tarce czekoladę. Ciasto wyrobić robotem. Gdy stanie się gładkie i lśniące, dodać migdały, przełożyć na obficie wysmarowaną tłuszczem dużą blaszkę, wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez godzinę lub nieco dłużej w 160 stopniach. Pozostawić w formie do wychłodzenia. Wyjęte na deskę ciasto posmarować rozgrzanym morelowym dżemem, a gdy lekko zaschnie, posypać obficie cukrem pudrem.