Pierogi z kapustą i grzybami
Zgodnie z tradycją grzyby mają magiczną moc i kojarzy się je z siłami życiowymi, natomiast kapusta miała zapewnić domownikom zdrowie i siłę. W ten sposób powstało danie o głębokiej symbolice. Niegdyś popularny był zwyczaj wkładania do jednego z pierogów pieniążka. Osobie, której podczas wieczerzy wigilijnej trafił się taki pieróg, miało to przynieść dużo szczęścia i pieniędzy.
Składniki: 3 szklanki mąki pszennej, 2 żółtka, szczypta soli, łyżka oleju, 3/4 szklanki ciepłej wody, sól i 2 łyżki oleju do gotowania pierogów, (na farsz): 0,5 l kwaszonej kapusty, odciśniętej z nadmiaru soku, 3 kapelusze suszonych borowików, szklanka mleka, cebula, olej, sól, pieprz, liść laurowy, zrumieniona na oleju cebula lub zrumienione masło do polania pierogów.
*Wykonanie: *przygotować farsz. Rozdrobnioną kapustę zalać ciepłą wodą, dodać liść laurowy, gotować przez 10 minut na dużym ogniu. Przecedzić na sicie, liść odrzucić. Grzyby, namoczone wcześniej w mleku z wodą (pół na pół), zagotować. Gdy będą miękkie, przecedzić na sicie, wywar odstawić, kapelusze drobno posiekać. Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę. Gdy się zeszkli, dodać kapustę, całość zasmażyć przez 2 minuty, dodać posiekane grzyby i nadal zasmażać, często mieszając, aż wyparuje nadmiar soku. Przyprawić do smaku, odstawić do przechłodzenia. Przygotować ciasto. Składniki włożyć do malaksera (można też wyrobić ręcznie). Dobrze wyrobione podzielić na dwie części, rozwałkować. Z cienkich placków wykroić szklanką krążki, na każdy nałożyć farsz, zlepić, ułożyć na oprószonej mąką desce. Pierogi gotować w dużej ilości wody z solą i olejem - od chwili wypłynięcia 3 minuty. Ugotowane wyjąć łyżką cedzakową, ułożyć na wygrzanym półmisku i przed podaniem polać zrumienioną na oleju cebulą lub zrumienionym masłem.