Jarzębina
Przygotowując przetwory z jarzębiny - soki, konfitury czy wyjątkowo smaczne dżemy, owoce należy najpierw przemrozić. Najlepiej zbierać je po pierwszych przymrozkach, a jeśli robimy to wcześniej, trzeba je włożyć do zamrażalnika na kilka dni. Przez zimno jarzębina traci swoją cierpkość.
Dżem z jarzębiny i gruszek to doskonały dodatek do mięs. Potrzebne nam będzie: kilogram umytych owoców jarzębiny, dwa kilogramy gruszek i kilogram cukru. Jarzębinę wrzucamy na kilka minut do wrzątku i odcedzamy. Gruszki obieramy, usuwamy środek i pestki, kroimy na małe kawałki i zasypujemy cukrem. Po godzinie, gdy puszczą sok, wrzucamy gruszki i jarzębinę do garnka z grubym dnem, dolewamy pół szklanki wody i smażymy często mieszając do momentu, aż owoce będą szkliste.
Z jarzębiny przygotowujemy również znakomitą nalewkę - jarzębiak. Zmrożone owoce dzielimy na dwie części. Jedną zalewamy w dużym słoju spirytusem, drugą zasypujemy cukrem. Po dwóch tygodniach wyciskamy sok z owoców zasypanych cukrem i dodajemy ten sok do owoców w spirytusie. Nalewkę odcedzamy i przelewamy do butelek. Po pół roku jarzębiak jest gotowy.