Trawa w potrawach
W kuchni wykorzystujemy przede wszystkim białą, bulwiastą część łodygi u nasady pędu trawy cytrynowej. Suszoną lub niezbyt świeżą palczatkę warto wcześniej namoczyć w wodzie na kilkadziesiąt minut, co pozwoli "pobudzić" olejki eteryczne. Później cieniutko kroimy ją nożem, siekamy lub miażdżymy tłuczkiem.
Roślina jest niezastąpionym dodatkiem w kuchni wschodnioazjatyckiej. Świetnie sprawdza się w potrawach pikantnych, curry, zupach (m.in. słynnej tajskiej tom yam, przygotowywanej na bazie bulionu, z krewetkami lub kurczakiem, grzybami, chili, galangalem i liśćmi papedy) oraz dań z mięsa, drobiu czy owoców morza. Trawa cytrynowa idealnie komponuje się z mleczkiem kokosowym.
Zalety tej rośliny warto również wykorzystać w naszej kuchni, np. do aromatyzowania herbaty (czarnej lub zielonej), a nawet kompotu z jabłek, gruszek czy brzoskwiń. Palczatka wzbogaci smak ciast i rozmaitych deserów, np. zastępując laskę wanilii w popularnym przysmaku panna cotta. Można ją dodać do domowych dżemów czy konfitur.
Trawa cytrynowa jest także ciekawym składnikiem marynaty. Spróbujmy, jak będzie smakowała pierś kurczaka, która wcześniej przez kilka godzin poleży w zalewie z sosu rybnego, czosnku, chili i pędu palczatki.
Rafał Natorski/mp/WP Kuchnia