Bakaliowe przysmaki
Do jakich świątecznych potraw warto dodać bakalie? Na pewno do kutii, pochodzącego z kuchni kresowej słodkiego przysmaku, który w wielu domach stanowi obowiązkowy punkt wigilijnego menu. Powstaje z ugotowanej na sypko pszenicy, utartego maku, miodu i bakalii: orzechów, migdałów, ewentualnie fig i daktyli. W dawnej Polsce z kutią była związana ciekawa tradycja - najstarszy uczestnik wieczerzy... ciskał smakołykiem o sufit. Gdy się przyklejał, zwiastował szczęście domownikom.
Suszone morele i śliwki to obowiązkowe składniki wigilijnego kompotu, oczywiście obok jabłek oraz gruszek. Owocom, z których przygotowuje się napój przypisywano niegdyś magiczne znaczenia: śliwki odpędzały złe moce, jabłka zapewniały miłość, zdrowie i pokój, a gruszki - długowieczność. Zdaniem wytrawnych kucharzy kompot warto przyrządzić dzień wcześniej, dzięki czemu podczas wigilijnej wieczerzy jego smak będzie głębszy i intensywniejszy. Niektórzy wzbogacają napój goździkami, miodem, cynamonem, rodzynkami, imbirem lub pokrojonymi ze skórką pomarańczami.
Rodzynki i migdały wykorzystujemy także do przygotowania karpia po żydowsku. Bakalii nie może też zabraknąć w makowcu, pierniku czy wigilijnych kluskach z makiem.