Pamiętajmy o lodówce
W prawdziwym salami zawartość wody nie powinna przekraczać 35 proc. Dzięki temu wędlinę można przechowywać nawet pół roku. Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się również próżniowo pakowane kiełbasy. Teoretycznie takie przysmaki mogą pochwalić się długim terminem przydatności, który jednak skraca się po otwarciu. Pamiętajmy, że wędliny bardzo często stają się przyczyną zatruć pokarmowych. Nagłe skurcze żołądka, biegunka lub wymioty mogą być efektem spożycia plasterka salami, na którym pojawiały się drobnoustroje chorobotwórcze.
Jak uniknąć takich kłopotów? Niezwykle istotne jest zachowanie "łańcucha chłodniczego". Wędlina powinna być umieszczona w lodówce - najlepiej na środkowych półkach, w temperaturze 3-7 stopni. Nie wolno zostawiać produktów w temperaturze pokojowej, a następnie ponownie ich ochładzać czy zamrażać.
W utrzymaniu świeżości wędlin pomogą pojemniki próżniowe, ograniczające kontakt tlenu z artykułami spożywczymi. Dzięki temu salami dłużej zachowa naturalny smak i aromat.
RAF/mp/WP Kuchnia