Wyjątkowy barwnik
Fioletową barwę owoców i warzyw zawdzięczamy antocyjanom. Barwniki te występują też w płatkach kwiatów (maki, malwy, hibiskus) oraz owocach (np. wiśni, bzu czarnego, czarnych porzeczek, winogron, aronii), w liściach warzyw (np. kapusta czerwona), pędach (rabarbar), a nawet korzeniach (rzodkiewka) i cebulach (czerwona cebula).
- Jest to grupa barwników rozpuszczalnych m.in. w wodzie, które nadają różnym częściom roślin barwę od czerwonej przez różową, niebieską aż do fioletowej. W większości barwnik ten gromadzi się w skórce, a jego zawartość zwiększa się wraz ze wzrostem rośliny - tłumaczy Ilona Cichecka, dietetyk kliniczny z Kliniki Invicta w Warszawie. - Antocyjany są związkami nietrwałymi w środowisku wodnym i, w zależności od pH, ulegają przemianom powodującym zmiany barwy tych produktów. W środowisku kwaśnym (pH < 3) mają barwę czerwoną, w środowisku obojętnym (pH = 7) - fioletową, natomiast w środowisku zasadowym (pH > 11) ich barwa staje się niebieska. Antocyjany wykazują szeroki zakres aktywności biologicznej, w tym posiadają właściwości antyoksydacyjne, wspomagają proces apoptozy, stymulują funkcje układu immunologicznego oraz modyfikują przebieg procesu zapalnego. Wspomagają też utrzymanie szczelności naczyń krwionośnych i usprawniają przepływ krwi w naczyniach oraz wpływają ochronnie na układ krwionośny. Antocyjany
mają również korzystny wpływ na funkcje układu nerwowego. Jednocześnie wspomagają terapię przeciwnowotworową poprzez działanie antyoksydacyjne.