Plastik czy szkło?
Zdrowiej w szkle czy w plastiku?
Czy opakowania z tworzyw sztucznych nadają się do przechowywania jedzenia? A co z kartonami, w których sprzedaje się mleko, soki czy zupy?
Szkło towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Korzystamy z niego zwłaszcza w kuchni - jest estetyczne, ekologiczne i chroni żywność. W sklepach mamy jednak masę produktów w plastikach, które się nie tłuką, są tańsze i wygodniejsze w użyciu. Czy jednak opakowania z tworzyw sztucznych nadają się do przechowywania jedzenia? A co z kartonami, w których sprzedaje się mleko, soki czy zupy?
Dzięki postępowi w hutnictwie pod koniec XIX wieku masowa produkcja szklanych butelek całkowicie wyparła dzbanki kamionkowe. Początkowo wodę do butelek nalewano ręcznie, z czasem zwiększając wydajność rozlewania. Na przełomie XIX i XX wieku Amerykanin Michael J. Owens zautomatyzował produkcję szklanych butelek, dzięki czemu butelki i słoje zaczęły robić zawrotną karierę. Tę karierę spowolniło jednak pojawienie się tworzyw sztucznych - materiałów składających się głównie z polimerów syntetycznych. Dzisiaj najczęściej kupujemy jedzenie w plastikowych opakowaniach.
Ewa Podsiadły-Natorska/mmch/kuchnia.wp.pl