Czerwona moc głogu
Głóg znany jest przede wszystkim jako roślina lecznicza. Do produkcji suplementów diety i farmaceutyków wykorzystywane są zarówno kwiaty, jaki i owoce głogu. Najczęściej z rośliną tą spotkamy się w produktach dedykowanych osobom zagrożonym chorobami serca i nadciśnieniem.
- Za korzystnie działanie głogu na układ sercowo naczyniowy odpowiadają przede wszystkim dwa obecne w tej roślinie związki - flawonoidy i procyjanidyny. Pierwsze z nich działają rozkurczowo na mięśnie i naczynia krwionośne, dzięki czemu do mięśnia sercowego napływa więcej utlenionej krwi, a samo serce działa wydajniej. Dodatkowo flawonoidy, ze względu na działanie rozkurczające, mogą też pomóc ukoić bóle menstruacyjne - tłumaczy dietetyczka z poradni Naturhouse Morena w Gdańsku, Maja Lewandowska.
- Z kolei procyjanidyny łagodnie obniżają ciśnienie krwi. Lista dobroczynnych składników obecnych w głodu jest znacznie dłuższa. - W owocach i kwiatach znajdziemy witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C - wymienia dietetyczka. - Poza tym głóg jest też bogatym źródłem soli mineralnych, garbników i pektyn. Obecne są w nim także olejki eteryczne, które działają odprężająco i relaksująco, produkty z głogu mogą więc przynieść ukojenie po ciężkim dniu lub dużej aktywności fizycznej.
Mało kto wie, że względu na bogate właściwości głogu, wykorzystywany jest on nie tylko w preparatach nasercowych, obniżających ciśnienie czy przeciwmiażdżycowych, ale też poprawiających odporność czy uspokajających.