Co w nich siedzi?
Korzystny wpływ malin na zdrowie odkryto już w starożytności - wierzono, że lecznicze soki pomagają na zakażenia organizmu i nerwice. Medycyna ludowa wykorzystuje maliny do leczenia niedokrwistości, zwalczania wirusów, a także wzmacniania układu immunologicznego. Przygotowany latem syrop to w wielu polskich domach najlepsze remedium na przeziębienie i osłabioną odporność w okresie jesienno-zimowym.
W składzie malin znajdziemy witaminy z grupy B oraz witaminę C i E, a także wapń, magnez, żelazo i potas. Warto wiedzieć, że właściwości odżywcze zawierają również liście malin. To doskonałe źródło soli mineralnych, kwasów organicznych, flawonoidów, związków żywicowych oraz garbników.
Badania amerykańskich uczonych dowiodły, że maliny to smaczny i naturalny środek na odchudzanie. Pomagają spalać tkankę tłuszczową dzięki ketonowi malinowemu, który obniża wagę komórek tłuszczowych i usprawnia metabolizm organizmu. Dodatkowo te małe, czerwone owoce skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, przyśpieszają trawienie i zmniejszają ryzyko powstawania zaparć lub wzdęć. Aby jednak cieszyć się tymi właściwościami, należy zwrócić uwagę na dodatki, z którymi spożywamy maliny.