Mączka chleba świętojańskiego - E410
Mączka chleba świętojańskiego, to inaczej guma karobowa bądź karob. Jest to popularny emulgator, który odnajdziemy na wielu etykietach spożywczych – w dodatkach do żywności występuje pod symbolem E410. Choć nieufnie podchodzimy do tego typu oznaczeń, nie musimy obawiać się mączki świętojańskiej, ponieważ to substancja w pełni bezpieczna, ponadto naturalny karob ma wiele właściwości zdrowotnych. Czy wiesz jakich?
Czym jest mączka chleba świętojańskiego?
Guma karobowa, to zmielone na proszek nasiona, znajdujące się w chlebie świętojańskim, a więc w strąkach szatańczyna strąkowego, czy inaczej drzewa świętojańskiego (znanego także jako drzewo karbowe lub ceratonia). Jest to wiecznie zielona roślina, rosnące w Indiach, Australii oraz krajach basenu Morza Śródziemnego. Drzewo to owocuje nawet przez 100 lat, a rocznie jest w stanie „wyprodukować” do 100 kilogramów strąków. Nic więc dziwnego, że substancję tą wykorzystuje się na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu.
E410 wykorzystuje się również jako zamiennik jajek i na jego bazie przygotowuje się ciasta i piecze chleb razowy. Guma karobowa to doskonały składnik żywnościowy dla osób będących na diecie – nie ma kalorii, nie zawiera orzechów, mleka, jaj, przez co jest wegetariańska i wegańska. Chętnie wykorzystują je mamy małych alergików – doskonale nadaje się do przygotowania deserów i ciast, ale nie tylko.
Zastosowanie E410
Mączkę chleba świętojańskiego popularnie wykorzystuje się w technologii żywności jako substancję zagęszczającą (żelującą), stabilizator i emulgator. Odnajdziemy ją w takich produktach, jak:
• lody;
• polewy;
• lukier;
• modyfikowane mleko dla niemowląt;
• suszone warzywa i owoce;
• fermentowane produkty śmietanowe i ich substytuty zawierające żywe kultury bakterii;
• dżemy;
• galaretki;
• marmolady;
• sosy;
• przecier z kasztanów i jadalne kasztany w zalewie;
• owocowe produkty niskokaloryczne;
• żywność bezglutenowa oparta na zbożach;
• wyroby cukiernicze.
Czy mączka chleba świętojańskiego jest bezpieczna dla zdrowia?
Guma karobowa to substancja pochodzenia naturalnego – uzyskuje się ją z roślin, dzięki czemu uznaje się ją za nieszkodliwą – nie powoduje niebezpiecznych skutków zdrowotnych, znacznie przedawkowana może wywołać jedynie wzdęcia.
Głównym jej składnikiem jest naturalny polimer galaktomannany – nietrawiony w przewodzie pokarmowym, w całości wydalany. Ponadto mączka chleba świętojańskiego jest dość odżywcza – w 70 proc. składa się z węglowodanów takich jak cukry, skrobia i hemiceluloza, a w 15 proc. z wody. Pozostałe składniki karobu to 4-6 proc. białka i niewielka zawartość tłuszczu (ok. 0,5 proc.). Naturalna guma karobowa to bogactwo witamin: A, B2, B i D oraz składników mineralnych: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu.
Niegdyś ze względu na korzyści zdrowotne, wykorzystywano tę substancję w lecznictwie – obniżała poziom cholesterolu we krwi, poprawiała trawienie, powstrzymywała biegunki, leczyła kaszel, osteoporozę i działała przeciwbólowo. Dziś wiemy, że jest bezpieczna dla osób z celiakią i alergiami pokarmowymi, ponieważ nie zawiera glutenu i nie uczula. Jest doskonałym dowodem na to, że nie warto bać się tajemniczych symboli E, pod którymi często ukrywają się popularne i nieszkodliwe substancje naturalnego pochodzenia.
Czy wiesz, że..?
Mączka chleba świętojańskiego znalazła również zastosowanie w innych gałęziach przemysłu. W farmacji wykorzystywana jest jako składnik środków odchudzających i syropów na kaszel (działa wykrztuśnie). Ponadto jest składnikiem wiążącym karmę dla zwierząt. Gumę karbową odnajdziemy też w składzie detergentów i klejów.
Kornelia Ramusiewicz