Kwas solny - E507
Kwas solny kojarzony jest z silnie żrącą substancją z lekcji chemii. Dla niektórych wielką niespodzianką może okazać się więc fakt, że jest on dodawany do produktów żywnościowych, z którymi mamy styczność na co dzień. Czy E507 jest toksyczny dla naszego organizmu? Sprawdźmy to!
E507, czyli...
Kwas chlorowodorowy to nieorganiczny związek chemiczny potocznie nazywany „Zajzajerem”. Jest silnie żrącym roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Kwas solny znajduje się w naszym organizmie. Umożliwia trawienie białek w żołądku poprzez aktywację enzymów. Dzięki niemu proces wchłaniania żelaza i wapnia jest łatwiejszy.
E507 występuje na liście dodatków chemicznych do produktów żywnościowych. Jest on w grupie środków pomocniczych obok kwasu siarkowego czy chlorku magnezu. Kwas chlorowodorowy jest dopuszczony do stosowania w państwach Unii Europejskiej. Środki pomocnicze nie wpływają znacząco na smak czy zapach produktów spożywczych. Dodawane są w celu przedłużenia ich trwałości czy regulacji kwasowości. Ich obecność nie wpływa szkodliwie na nasz organizm.
Otrzymywanie
Kwas solny otrzymywany jest w procesie wchłaniania w wodzie chlorowodoru w stanie gazowym lub ze spalania wody w chlorze. Jest także produktem ubocznym różnego rodzaju procesów przemysłowych.
E507 w kuchni
Zastosowanie
Kwas chlorowodorowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle włókienniczym, tworzyw sztucznych czy garbarskim. Stosuje się go w farmacji, podczas ekstrakcji rud oraz przy czyszczeniu metali. E507 dodawany jest również do farb i rozjaśniaczy do włosów.
Skutki uboczne
Kwas solny jest bardzo rzadko dodawany do produktów spożywczych. Ilość E507 w żywności nie zagraża naszemu zdrowiu. Kwas solny jest jednak żrący w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
Czy wiesz, że...
- Nazwa „kwas solny” pochodzi od dawnej metody otrzymywania go ze stężonego kwasu siarkowego i soli kamiennej (czyli „kwas z solą”).
- Kwas solny wykorzystuje się także nielegalnie do produkowania narkotyków.
- W połączeniu z kwasem azotowym tworzy „wodę królewską”, która rozpuszcza chemicznie nawet złoto.
Magdalena Bury