Szklanka pełna cennych składników
Mleko kozie ma charakterystyczny słodkawo-słony smak. Jeśli zostało wyprodukowane zimą, zawiera więcej tłuszczu i białek. Można je spożywać na surowo, schłodzone (będzie wtedy miało najwięcej walorów spożywczych) albo przetworzone - najczęściej w postaci serów i jogurtów.
Mleko kozie zawiera najważniejsze witaminy - A, C, D, PP i z grupy B, a także kwas foliowy. Ich niedobór odbija się na pracy całego organizmu i kondycję skóry. Co ciekawe, w swojej strukturze chemicznej mleko kozie najbardziej przypomina mleko pochodzące z kobiecych gruczołów piersiowych. Zawiera oligosacharydy, czyli prebiotyki, które stymulują rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit, wskutek czego korzystnie wpływają na zdrowie. Ponadto ten rodzaj nabiału w swoim składzie ma cenne kwasy tłuszczowe omega-6. Napój ten spożywany regularnie obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów, a tym samym może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zdaniem naukowców z hiszpańskiego Uniwersytetu w Granadzie mleko kozie korzystnie wpływa na zdrowie do tego stopnia, że uznano je za żywność funkcjonalną. Dowiedziono, że spożywane przez osoby z anemią pomaga im szybciej wrócić do zdrowia - mleko kozie nasila bowiem wykorzystanie żelaza (którego niedobór prowadzi do niedokrwistości) i regenerację hemoglobiny. Naukowcy odkryli także, że obecne w nim składniki wspomagają przyswajanie takich pierwiastków jak magnez, wapń i fosfor. W tym mleku znajdziemy też mangan, miedź, selen i potas.