Karobowe inspiracje
Karob kupimy w sklepach ze zdrową żywnością (najłatwiej przez internet). Zwykle ma formę proszku. W dobrze zaopatrzonych sklepach ekologicznych można również dostać karobowe batoniki. Wypieki i polewy z dodatkiem karobu mają czarny kolor. Warto wiedzieć, że z owoców drzewa karobowego uzyskuje się sok o nazwie "kaftan", który używany jest jako syrop do konserw owocowych oraz jako dodatek do wyrobu napojów alkoholowych.
Sprawdzi się jako dodatek do babeczek, ciasteczek i chleba, możemy dodawać go do lodów oraz deserów. W połączeniu z masłem, wodą i cukrem otrzymamy bardzo słodką masę w smaku podobną do kremu czekoladowego. Użycie karobu nie wymaga obróbki cieplnej, to zatem produkt polecany w diecie raw, w której spożywa się surowe pokarmy. W sprzedaży dostępna jest też melasa z karobu. Można ją wykorzystywać tak jak sproszkowany produkt albo zjadać profilaktycznie (np. po łyżce dziennie).
Z nasion karobu uzyskuje się także gumę karobową (to tzw. mączka chleba świętojańskiego - w artykułach spożywczych oznaczona kodem E 410), która znalazła zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym jako zagęszczacz żywności oraz stabilizator. Jest zamiennikiem kakao dla alergików. Używana do słodzenia żywności i jako substytut czekolady.
EPN/mp/WP Kuchnia