Małe kiełki - wielka porcja zdrowia
Kiełki, czyli zaczątki nowych roślin, zawierają w sobie wszystko to, co znajdziemy w dojrzałym warzywie - tyle że skondensowane. Jedząc kiełki brokuła, dostarczamy więc organizmowi wszystkich składników, w które bogate jest to warzywo. To samo dotyczy innych roślin. Wszystkie rodzaje kiełków są bogate w substancje odżywcze.
- Kiełki to kopalnia cennych składników. Znajdziemy w nich witaminy A, B, C, E oraz H, a także bardzo dużo składników mineralnych, jak wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, siarka, selen, lit czy chrom - wymienia Ilona Cichecka, dietetyk z kliniki Invicta w Warszawie.
Kiełki to także doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika pokarmowego. Ich korzystny wpływ na zdrowie, w dużej mierze zawdzięczamy obecności silnych przeciwutleniaczy i aminokwasów. - Warto tu wymienić choćby kiełki lucerny, które zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne - podpowiada ekspertka. - Warto zaznaczyć, że produkty te wykazują dużą aktywność enzymatyczną. Zawarte w nich witaminy doskonale się przyswajają, a ich pełny zestaw znajdziemy we wszystkich gatunkach. Różnice dotyczą jedynie ich stężenia - wyjaśnia dietetyczka.